Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Musimy się trzymać razem - wywiad z Józefem Swaczyną

Musimy się trzymać razem - wywiad z Józefem Swaczyną na zdjęciu: Józef Swaczyna

22 października 2017 r. w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich w Warszawie miała miejsce uroczystość wręczenia Nagród im. Grzegorza Palki, nadawanych przez Ligę Krajową. Laureatem tej najbardziej prestiżowej dla samorządowców nagrody, nazywanej Oskarem Samorządowym został Józef Swaczyna, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Związku Powiatów Polskich, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Opolskiego, starosta strzelecki. Nagrodzono go w kategorii działań w samorządzie lokalnym o znaczeniu ponadlokalnym.

Dziennik Warto Wiedzieć: Proszę powiedzieć, jak długo jest Pan związany z samorządem?

Józef Swaczyna: Przez wiele lat pracowałem w budownictwie przemysłowym, pracując na wielu dużych budowach na terenie województwa opolskiego i śląskiego. Od samego początku reaktywowania powiatów zostałem radnym i pełnię tę funkcję do dziś. Starostą jestem od 2004 r. Od samego początku mojej pracy w samorządzie nie skupiłem się tylko na Powiecie. Zaangażowałem się także w pracę w strukturach Związku Powiatów Polskich – jako przewodniczący Komisji Transportu, później jako członek Komisji Rewizyjnej, a od dwóch kadencji Przewodniczący tejże komisji. Brałem udział w różnego rodzaju forach, konferencjach i spotkaniach dotyczących zarówno spraw dróg powiatowych, jak i służby zdrowia. Z ramienia ZPP uczestniczyłem w wielu gremiach dotyczących pracy samorządu powiatowego. Jestem również przewodniczącym Konwentu Powiatów Województwa Opolskiego.

Dziennik Warto Wiedzieć: Co uważa Pan za swój największy sukces zawodowy?

Józef Swaczyna: Jeżeli chodzi o największy sukces zawodowy to niewątpliwie to ten, iż mimo, że jesteśmy biednym powiatem, jeśli chodzi o środki finansowe, to mimo to w latach 2007-2013 pozyskaliśmy najwięcej funduszy unijnych spośród wszystkich powiatów województwa opolskiego. Podczas mojego starostowania zostały kompletnie zmodernizowane szkoły ponadgimnazjalne. W DPS-ach, a mamy ich 5, przeprowadzono wymaganą, kompletną standaryzację. Została zakończona inwestycja pn.: Przebudowa i rozbudowa ciągu komunikacyjnego północnego obejścia i komunikacji miasta Strzelce Opolskie. W Szpital Powiatowy zainwestowaliśmy kwotę ponad 21 mln zł.

Dziennik Warto Wiedzieć: Czym jest dla Pana nagroda im. Grzegorza Palki?

Józef Swaczyna: Nagroda ta jest dla mnie, mówiąc tak po ludzku, ogromną radością i spełnieniem marzeń samorządowca, ale też podziękowaniem dla tych, dzięki którym tego Oskara otrzymałem. Jako otwarty człowiek spotkałem w samorządach wspaniałych, oddanych lokalnej społeczności ludzi. W kolejnych Zarządach ZPP i Komisji Rewizyjnej przez lata dane mi było z tymi wspaniałymi kolegami pracować. To są naprawdę oddani ludzie dla społeczności lokalnej i swoich „małych Ojczyzn”.

Dzisiaj samorządowcy nie liczą godzin pracy, w czasie których pracują i służą swoim mieszkańcom. Dlatego też, próba dyskredytowania naszej codziennej pracy, ograniczenia kadencyjności, to po prostu wyraz zazdrości, że takich wspaniałych ludzi ma samorząd. Ludzi, którzy sprawdzają się na co dzień i dostają poparcie co 4 lata. Ja wiem, że to niektórych drażni, ale taka jest prawda.

Zamach na samorządność, to oznaka słabości rządzących. Przy tej okazji, może na wyrost, ale apeluję do samorządowców – musimy się trzymać razem, bo wtedy trudno nas pokonać.

Dziennik Warto Wiedzieć: Serdecznie dziękuję za rozmowę i życzę wielu dalszych sukcesów.

Sob., 28 Prn. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska