Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Spełniamy oczekiwania mieszkańców - wywiad z Bernardem Stawiarskim

Spełniamy oczekiwania mieszkańców - wywiad z Bernardem Stawiarskim Bernard Stawiarski - Wójt Gminy Chełmiec

Gmina Chełmiec zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów za rok 2016, prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich w kategorii gminy wiejskie, zdobywając honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2016. Dziennik Warto Wiedzieć rozmawia z wójtem gminy, Bernardem Stawiarskim.

Dziennik Warto Wiedzieć: Proszę powiedzieć, jakie działania prorozwojowe prowadzi gmina?

Bernard Stawiarski: Gmina Chełmiec od 2006 roku realizuje inwestycje zgodne z Strategią Rozwoju Gminy. Mieszkańcy uczestnicząc w tworzeniu naszej strategii w 2006 roku jednoznacznie opowiedzieli się za tym czego oczekują od gminy, czyli przede wszystkim inwestycji sportowo – rekreacyjnych, wodno - kanalizacyjnych i drogowych. W ciągu tych 10 lat udało nam się wybudować 6 sal gimnastycznych przy szkołach i 2 hale sportowe pełnowymiarowe i pełnowymiarowy basen. Posiadamy 3 Orliki i 2 boiska wielofunkcyjne. W 2015 roku zakończyliśmy olbrzymi projekt budowy ponad 100 kilometrów sieci kanalizacyjnej i wodociągowej wraz z budową 2 nowych i modernizacją 2 oczyszczalni ścieków współfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Z tego samego programu operacyjnego realizujemy w chwili obecnej projekt za kwotę 20 mln zł na budowę nowych oczyszczalni ścieków i osuszarni. Jako jedyna gmina wiejska w Polsce zrealizowaliśmy program budowy ponad 800 sztuk przydomowych oczyszczalni. Mamy własną sieć internetową, z której darmowo korzysta ponad 1300 rodzin wykluczonych cyfrowo. Dzięki przeprowadzeniu gruntownej modernizacji ponad 150 kilometrów dróg gminnych i budowie przy nich 300 lamp hybrydowych poprawiliśmy bezpieczeństwo mieszkańców. Teraz skończyliśmy budowę nowoczesnego i pełnowymiarowego basenu, z którego korzystają wszystkie dzieci  z naszych 16 szkół. To tylko część z wielu naszych inwestycji.

Dziennik Warto Wiedzieć: Co w nich w Pana ocenie jest wyjątkowe?

Barnard Stawiarski: Wyjątkowe jest to, że żadna gmina nie poradziłaby sobie z tak dużym wachlarzem inwestycji bez środków zewnętrznych, czy to krajowych czy unijnych. W ciągu 10 lat na same zadania inwestycyjne wydaliśmy ponad 300 mln. zł, z czego prawie 160 mln zł pochodziła z środków zewnętrznych. To właśnie skuteczne pozyskiwanie tych środków umożliwiło nam zaplanowanie i realizację inwestycji z tak dużych rozmachem. Nasz budżet w 2006 roku wynosił 70 mln. zł po stronie wydatków, a obecnie jest to już 150 mln zł po stronie wydatków, a wszystko to przy bardzo minimalnym bo zaledwie 7 % zadłużeniu gminy.

Dziennik Warto Wiedzieć: Co daje zwycięstwo w rankingu ZPP?

Bernard Stawiarski: Ranking Związku Powiatów Polskich to bezpłatny ranking prowadzony online przez ekspertów w ponad 90 kategoriach, dlatego uważam, że jest on bardzo obiektywny. Tu trzeba wykazać się nie tylko skutecznym pozyskiwaniem funduszy, ale także działać na wielu polach. Pod uwagę brane są inne dziedziny, między innymi rozwój energii odnawialnej, poprawa obsługi mieszkańców, wprowadzenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, promocja gminy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, wzmocnienie współpracy z organizacjami pozarządowymi, a także pozyskiwanie certyfikatów w zakresie jakości zarządzania. To, że Gmina Chełmiec szósty rok z rzędu zajmuje pierwsze miejsce w kategorii gmin wiejskich to oczywiście laurka podsumowująca naszą pracę, jednakże najbardziej satysfakcjonującym faktem jest to, że sukces gminy doceniany jest przez mieszkańców, którzy trzeci raz mi zaufali.

Dziennik Warto Wiedzieć: Jakie plany na przyszłość ma gmina Chełmiec?

Bernard Stawiarski: Jesteśmy w ostatnim okresie finansowania unijnego na lata 2014-2020. To ostatni okres, w którym będzie można pozyskać duże środki z programów operacyjnych na rozwój gminy. Głęboko wierzę, że wciągu najbliższych lat nasza gmina pozyska co najmniej tyle samo środków, co w poprzednim okresie, ponieważ mamy już w tym doświadczenie i bardzo dobrze wykwalifikowana kadrę. Przygotowaliśmy koncepcje i projekty na budowę obwodnicy, centrów rekreacji, ścieżek rowerowych, termomodernizację wszystkich budynków użyteczności publicznej. W planie jest budowa amfiteatru wraz z obserwatorium astronomicznym. Nie zapominamy także o programach dla mieszkańców na wymianę pieców, montaż odnawialnych źródeł energii czy budowę kolejnych przydomowych oczyszczalni. Na koniec dodam że w I kwartale 2017 roku liczba mieszkańców gminy przekroczyła 28 tys., co oznacza że jesteśmy najludniejszą gminą wiejską w Polsce.

Dziennik Warto Wiedzieć: Dziękuję za rozmowę.

Pt., 5 Mj. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska