Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mamy nieprawidłowo oznakowaną odzież

Mamy nieprawidłowo oznakowaną odzież fotolia.pl

Inspekcja Handlowa dokonała prawidłowości oznakowania i jakości produktów włókienniczych. Inspekcja skontrolowała dwa i pół tysiąca produktów. Zakwestionowała ponad jedną czwartą z nich. Najgorzej wypadły garnitury i koszule zbadane w laboratorium. Kontrolą objęto importowane, a także produkowane w kraju oraz na terenie Unii Europejskiej produkty włókiennicze wykonane z dzianin lub tkanin.

Oceniając jakość wyrobów przeprowadzono badania organoleptyczne oraz laboratoryjne. W ramach badań zakwestionowano jakość 194 partii (7,8 %). Badania organoleptyczne prowadzone przez inspektorów, którym poddano 2109 partii wyrobów polegały na sprawdzeniu wyglądu ogólnegoocenianych wyrobów, zgodności deklarowanej wielkości (rozmiaru) z wielkością rzeczywistą, starannego, estetycznego wykończenia. W toku tych badań uwagi wniesiono do 9 partii.

Badaniami laboratoryjnymi pod względem składu surowcowego objęto wyroby z 352 partii, z czego zakwestionowano 173 partii ( 49,1 % zbadanych), w związku z niespełnieniem wymagań zawartych w obowiązujących przepisach prawa czy niezgodnością z deklaracją przedsiębiorcy.

Odsetek wyrobów zakwestionowanych względem zbadanych laboratoryjnie w powyższym zakresie, w zależności od grupy asortymentowej przedstawiał się następująco:

  • 47,9 % – odzież wierzchnia,
  • 54,2 % – wyroby pończosznicze,
  • 21,9 %. – odzież sportowa,
  • 63,54 % – odzież wizytowa.

Ponadto poddano ocenie wyroby pod kątem zgodności rzeczywistych wymiarów wyrobów z deklarowanymi. Organoleptycznie zbadano 71 partii a laboratoryjnie 27 partii. W tym zakresie zakwestionowano w wyniku badań laboratoryjnych wyroby z 2 partii. Po uzyskaniu wyników badań laboratoryjnych zakwestionowane wyroby zostały dobrowolnie wycofane z obrotu w celu dokonania poprawy oznakowania, czy przekazania ich producentom.

Zanim dokonamy zakupu sprawdźmy oznaczenia dołączone do wyrobu. Oznakowanie powinno zawierać nie tylko informacje dotyczące składu surowcowego, ale również dane, które pomogą nam zidentyfikować przedsiębiorcę odpowiedzialnego za wprowadzenie produktu na polski rynek. Odpowiedzialny przedsiębiorca sprawdził jakość swojego produktu i nie ma powodu, aby ukrywać swoje dane. Znajomość składu surowcowego jest bardzo ważna ze względu na bezpieczeństwo użytkownika z uwagi, np. na zapobieganie poważnym reakcjom alergicznym.

Źródło: UOKiK

Śr., 2 Wrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek