Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy płyny do spryskiwaczy i chłodnic są bezpieczne

Czy płyny do spryskiwaczy i chłodnic są bezpieczne fotolia.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta przyjrzał się płyną do szyb i płyną do chłodnic, jakie stosujemy w samochodach. Na 36 sprawdzonych produktów, tylko 3 z nich okazały się niezgodne z wymaganiami lub deklaracją producenta.

W laboratoriach UOKiK zostało sprawdzonych 25 zimowych płynów do spryskiwaczy i 11 płynów do chłodnic.  obu przypadkach eksperci sprawdzali, jaka jest temperatura zamarzania i porównywali ją z deklaracją producenta. Rozbieżności na niekorzyść konsumentów wystąpiły jedynie w dwóch przypadkach. Płyn do chłodnic Stapar G11 zamiast w deklarowanych -35 st. C zamarzał już przy -19,3 st. C, a zimowy płyn do spryskiwaczy AC Cosmetics zamiast w -20 st. C – w -19,1 st. C.

Płyny do spryskiwaczy szyb zostały zbadane w laboratorium także pod kątem stężenia metanolu. Zgodnie z obecnymi przepisami musi być ono mniejsze niż 0,6 proc. Przed 9 maja 2019 r. w Polsce dopuszczalne było maksymalnie 3 proc. metanolu w płynach do spryskiwaczy, ale po przypadkach śmiertelnego zatrucia tym alkoholem Komisja Europejska na wniosek Polski wprowadziła większe ograniczenia. Chodzi o to, aby zapobiec tragediom spowodowanym wypiciem płynu np. przez dzieci lub osoby uzależnione. Spośród badanych produktów tylko jeden miał przekroczone dopuszczalne stężenie metanolu. W zimowym płynie do spryskiwaczy Axenol było go 1,76 proc.

Kupując zimowy płyn do spryskiwaczy sprawdź następujące kwestie:

 1. Jaka jest temperatura zamarzania, im niższa tym lepsza,
 2. Jaki jest skład płynu:
  • alkohol: im wyższe jego stężenie, tym niższa temperatura zamarzania; najczęściej jest to etanol, ale bywają stosowane też tańsze odpowiedniki: izopropanol i metanol (lepiej go unikać) oraz mieszaniny alkoholi,
  • środki powierzchniowoczynne - odpowiadają za usuwanie zabrudzeń,
  • glicerynę, glikol propylenowy, glikol etylenowy - zapewniają lepsze smarowanie dla wycieraczek, jednak ze względu na dużą toksyczność glikolu etylenowego, lepiej wybierać produkty, które go nie zawierają,
  • środki antypienne – zapobiegają powstawaniu piany,
  • środki regulujące pH - opóźniają korozję metalowych elementów,
  • substancje stabilizujące – wyrównują różnicę w szybkości parowania składników płynu.

Kupując płyn do chłodnic sprawdź:

 1. Ponownie temperaturę zamarzania płynu,
 2. Rodzaju chłodnic do jakiego przeznaczony jest płyn,
 3. Czy ciesz jest jednolita (nie ma grudek ani osadów),
 4. Czy płyn można mieszać z innymi,
 5. Jaki jest jego skład - najczęściej są w nim woda, glikol etylenowy lub propylenowy (z tymi składnikami powiązana jest temperatura zamarzania), środki zapobiegające powstawaniu kamienia oraz uszkodzeniom gumowych elementów układu chłodniczego, środki antykorozyjne i antypienne. Tak jak w przypadku płynów do spryskiwaczy, lepiej jest wybierać produkty bez glikolu etylenowego ze względu na jego wysoką toksyczność.

Źródło: UOKiK

Śr., 1 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek