Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Które nadmorskie gminy były najbardziej oblegane w wakacje

Które nadmorskie gminy były najbardziej oblegane w wakacje fotolia.pl

Główny Urząd Statystyczny przygotował raport o turystycznych obiektach noclegowych na obszarach nadmorskich w lipcu i sierpniu br. Raport ten ukazuje, które miejscowości i gminy są najpopularniejsze wśród turystów.

W lipcu i sierpniu 2019 roku na obszarze nadmorskim, w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, widoczny był wzrost ogólnej liczby turystów korzystających z bazy noclegowej – o 3,6% oraz liczby udzielonych noclegów – o 2,6%.

Według metodologii Eurostatu do obszarów nadmorskich zaliczono 55 gmin, spośród 2 477 gmin funkcjonujących w Polsce w 2019 r. Na ich terenie odnotowano 2 700 obiektów noclegowych.

Wśród turystycznych obiektów noclegowych na obszarach nadmorskich najwięcej jest pokoi gościnnych – 1 071 obiektów a następnie ośrodków wczasowych – 513, zespołów domków turystycznych – 239 oraz hoteli – 233.

W okresie wakacyjnym (tzn. w lipcu i sierpniu) 2019 r. z obiektów znajdujących się na obszarach nadmorskich skorzystało 1787,7 tys. turystów, czyli 21,3% nocujących w tym okresie w obiektach turystycznych na terenie całego kraju.

Turyści zagraniczni korzystający z noclegów w obiektach na obszarach nadmorskich stanowili 19,5% wszystkich turystów zagranicznych w bazie noclegowej na obszarach nadmorskich w czasie wakacji 2019 r. Byli to głównie Niemcy, Szwedzi, Norwegowie, Brytyjczycy, Czesi  i Rosjanie.

Pierwsze trzy lokaty co do liczby udzielonych noclegów zajęły kolejno: Kołobrzeg (gmina miejska) - 901,1 tys. noclegów, Gdańsk - 795,8 tys. oraz Rewal - 681,7 tys. i łącznie koncentrowały one ponad jedną czwartą wszystkich noclegów udzielonych w lipcu i sierpniu na obszarze nadmorskim.

Na kolejnych miejscach pod względem popularności znalazły się: Mielno, Władysławowo, Świnoujście, Dziwnów, Łeba, Ustronie Morskie, Darłowo (gmina miejska).

Z całością raportu można zapoznać się tutaj.

Czw., 14 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek