Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Upadło duże biuro podróży - polscy turyści mogą mieć kłopoty

Upadło duże biuro podróży - polscy turyści mogą mieć kłopoty fotolia.pl

23 września, do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie wpłynęła informacja o upadłości biura podróży Thomas Cook. Kłopoty z wyjazdem na upragnione wakacje jak i powrotem do kraju mogą mieć turyści korzystający z usług biura podróży Neckermann Polska.

Ustawa o usługach turystycznych jednoznacznie wskazuje marszałka województwa lub wyznaczoną przez niego jednostkę jako organ prowadzący działania związane z organizacją powrotu klientów z imprezy turystycznej, jeżeli organizator turystyki lub pośrednik turystyczny, wbrew obowiązkowi, nie zapewnia tego powrotu. 

Natomiast ustawa o usługach turystycznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, zobowiązała do utworzenia Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, który jest wyodrębnionym rachunkiem w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Składki do TFG wpłacają biura podróży, a ich wysokość wahała od 0 do 30 zł od klienta.

Biuro Neckermann Polska posiada gwarancję ubezpieczeniową opiewającą na kwotę 25 mln zł. Dodatkowym zabezpieczeniem dla turystów jest Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, który zgodnie z przepisami ma ewentualnie uzupełnić środki brakujące na sprowadzenie turystów i roszczenia.

Jak wynika z ustaleń urzędu marszałkowskiego, obecnie poza granicami kraju przebywa około 2 tys. klientów biura Neckermann Polska.

Urząd marszałkowski powołał specjalny zespół kryzysowy, który monitoruje sytuację. W przypadku niepokojących informacji, urząd prosi  o kontakt telefoniczny pod numerem (22) 59 79 543.

Źródło: www.mazovia.pl

Wt., 24 Wrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek