Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Którym rodzajem ekstrawertyka jesteś? Warto to wiedzieć, by lepiej funkcjonować!

Którym rodzajem ekstrawertyka jesteś? Warto to wiedzieć, by lepiej funkcjonować! fotolia.pl

Ekstrawersja może przyjmować dwie różne formy (znaleziono nawet różnice w budowie mózgu pomiędzy tymi dwiema formami, które potwierdzają istniejącą od kilku lat hipotezę). Ekstrawertyk może być zatem skierowany na ludzi (ekstrawersja afiliacyjna) i na aktywność (ekstrawersja sprawcza). Różnica między tymi dwoma typami osobowości jest – jak się okazuje – spora i błędem byłoby wkładanie wszystkich ekstrawertyków do jednego worka. Różnicę tą przedstawiają Eksperci portalu InfoPraca.pl.

Jaki jest ekstrawertyk afiliacyjny?

To osoba ciepła w kontakcie, która kocha ludzi i nie potrafi bez nich żyć. Ważne są dla niej relacje z innymi, potrzebuje dużej grupy odniesienia i możliwości stałego kontaktu z innymi ludźmi. Kiedy jest sama – więdnie, staje się smutna i pozbawiona energii.

Jaki jest ekstrawertyk sprawczy?

To osoba, która energię czerpię z tego, co się wokół niej dzieje. Lubi działanie, które ma cel, aktywność, jest wrażliwa na nagrody, potrzebuje stale nowych osiągnięć i przyjmuje rolę przywódczą, kiedy tylko ma ku temu okazję.

Oba typy osobowości są aktywne, skłonne do działania, energetyczne i otwarte na innych, jednakże działają nieco inaczej. Przykładowo – ekstrawertyk afiliacyjny, będzie świetnie się czuł w sytuacji, w której ma wokół siebie wiele osób i może z nimi przebywać, ale nie będzie dążył do pozycji lidera. Praca na stanowisku opiekuna czy np. sprzedawcy będzie dla niego bardzo satysfakcjonująca i nie będzie oczekiwać awansu. Dla odmiany, ekstrawertyk sprawczy będzie najlepiej czuł się w pracy, w której jego wyniki są nagradzane i ma możliwość podejmowania samodzielnych decyzji.

Te dwa typy ekstrawersji nie występują osobno – zazwyczaj osoba posiada oba typy, z tym że jeden z nich jest mocniejszy. Warto rozpoznać je u siebie, by wiedzieć, jakie aktywności i jakie rodzaje prac mogą nam przynieść więcej zadowolenia i spełnienia.

Źródło: infopraca.pl

Pt., 26 Lp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa