Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tańsze połączenia międzynarodowe

Tańsze połączenia międzynarodowe fotolia.pl

Od 15 maja połączenia głosowe między krajami UE kosztują maksymalnie 19 centów (ok. 0,82 zł) za minutę, a wiadomości tekstowe maksymalnie 6 centów (ok. 0,26 zł). Mimo że ceny połączeń telefonicznych spadały w ciągu ostatnich lat, a UE zniosła już opłaty roamingowe, koszty połączeń telefonicznych między krajami UE nadal były wysokie. To już przeszłość, bo nowe prawo dotyczące międzynarodowych połączeń telefonicznych weszło w życie 15 maja.

Nowe ceny połączeń międzynarodowych to część Europejskiego Kodeksu Łączności, potwierdzonego przez Parlament Europejski 14 listopada 2018. Tańsze rozmowy telefoniczne to element strategii rynku cyfrowego, która ma zapewnić wszystkim Europejczykom możliwość uczestniczenia w gospodarce cyfrowej i społeczeństwie cyfrowym, niezależnie od położenia geograficznego i dochodu.

Maksymalne stawki za rozmowy w obrębie UE stanowią namacalny przykład wpływu jednolitego rynku cyfrowego na codzienne życie mieszkańców Unii. Budowa jednolitego rynku cyfrowego doprowadziła do powstania 35 nowych praw i swobód cyfrowych. Ogółem te nowe przepisy w dziedzinie telekomunikacji pomogą Unii zaspokoić rosnące potrzeby Europejczyków w zakresie łączności i zwiększą konkurencyjność UE.

Wszyscy operatorzy telefonii komórkowej mają obowiązek poinformowania swoich klientów o zmianie maksymalnych stawek. We wszystkich 28 państwach członkowskich nowe przepisy wejdą w życie w środę 15 maja. Później dostosuje się do nich także Islandia, Norwegia i Liechtenstein.

Źródło: PE

Pt., 17 Mj. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek