Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy polityka jest właściwym tematem do rozmów w pracy?

Czy polityka jest właściwym tematem do rozmów w pracy? fotolia.pl

Polityka zawsze była, jest i będzie drażliwym tematem rozmów, niezależnie od tego czy dyskutujemy w gronie rodzinnym, przyjaciół, czy kolegów z pracy. Jednak w biurze, w trosce o atmosferę pracy, powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na tematykę rozmów. Konflikt poglądów może wywołać poważną kłótnię między współpracownikami. Porady ekspertów serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl pomogą wybrnąć z patowych sytuacji.

Niezależnie od tego czy zbliżają się wybory czy też rząd jest na półmetku swojej kadencji, tematów do debaty politycznej jest zawsze dużo. W wyniku dyskusji o tworzeniu nowych miejsc pracy, podatkach, służbie zdrowia, polityce zagranicznej i innych kwestiach spornych, atmosfera między kolegami z pracy może niespodziewanie się zaognić.

Istnieje wiele opinii odnośnie tego, czy polityka jest właściwym tematem do rozmów w pracy. W biurze można spotkać zarówno zaciekłego zwolennika danej partii politycznej, który przy każdej okazji brnie w światopoglądową dyskusję, jak i politycznego ignoranta, dla którego znajomość aktualnej sytuacji politycznej jest zupełnie zbędna. Są także pracownicy, którzy chętnie przysłuchują się debatom, ale swoje zdanie wolą zachować dla siebie.

Co jest zatem na miejscu, a czego nie wypada, jeśli chodzi o omawianie kwestii politycznych w pracy?

Poszanowanie cudzej opinii

Jeśli pracownicy w rozmowie wykraczającej poza zakres obowiązków, zdecydują się ujawić swoje poglądy polityczne, powinni utrzymywać kulturę dyskusji na najwyższym poziomie. Wiąże się to oczywiście z uszanowaniem, często przeciwnych, poglądów rozmówców. Nie należy krytykować współpracowników za odmienne opinie. Trzeba również powstrzymać się od prób agitowania kolegów z pracy na rzecz popieranej opcji politycznej.

Odpowiedni poziom rozmowy

Nagminne sięganie w rozmowie po zawiłe i sporne kwestie polityczne nie będzie dobrze odbierane przez współpracowników. Polityczna pogawędka powinna funkcjonować na poziomie luźnej rozmowy o aktualnych wydarzeniach.

Jest to również uzależnione od branży i podejścia do kwestii polityki środowisk pracowniczych. Przykładowo, środowiska pracy zespołowej - zaawansowanych technologii, reklamy, PR czy kręgi naukowe są bardziej otwarte na rozmowę o polityce.

Emocje na wodzy

Podczas koleżeńskich rozmów w miejscu pracy swoje emocje powinno się trzymać na wodzy. Nawet w czasie przerwy na lunch trzeba zachowywać odpowiedni poziom profesjonalizmu. Naturalną rzeczą w relacjach interpersonalnych jest wyciąganie wniosków na temat danej osoby na podstawie głoszonych przez nią poglądów politycznych. Im głośniej wygłasza ona swoje kategoryczne poglądy, tym bardziej może się narazić na negatywne skutki takich zachowań.

Pt., 2 Lst. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa