Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Które zawody są wybierane najczęściej przez osoby ceniące samodzielność i autonomię?

Które zawody są wybierane najczęściej przez osoby ceniące samodzielność i autonomię? fotolia.pl

Ciężko jest wykonywać swoją pracę poprawnie, kiedy ktoś wciąż stoi Ci nad głową i wydając rozkazy, obserwuje wszystko, co robisz. Przecież pracodawca zatrudniając Cię, powinien wykazać się zaufaniem i pozwolić na wypełnianie obowiązków tak, jak lubisz. Jesteś dorosłą osobą i nie potrzebujesz niańki, prawda?

Wskaźniki satysfakcji z pracy pokazują jasno, które zawody są wybierane najczęściej przez osoby ceniące samodzielność i autonomię. Oto lista 10 takich stanowisk:

Audyt i finanse
Ludzie, którym powierzasz zarządzanie swoimi finansami, to ci sami, którym szefowie ufają na tyle, żeby dopuścić ich do samodzielnej pracy. Bez względu na rodzaj zajmowanego stanowiska (czy dopiero zaczynasz swoją przygodę jako młodszy księgowy, czy jesteś już dyrektorem finansowym), z pewnością zdajesz sobie sprawę z ważkości swojej pracy. Poprawne zajmowanie się księgami finansowymi, dostępy do operacji finansowych oraz informacje podatkowe to z pewnością coś, co wymaga pracy w pojedynkę i w spokoju.

Działy HR i rekrutacja
Firmy pokładają ogromne nadzieje w osobach odpowiedzialnych za rekrutację. Ufają swoim rekruterom, ponieważ wiedzą, iż od ich umiejętności i podejścia zależy w dużej mierze funkcjonowanie spółki. Rekruterzy szukają idealnych kandydatów, którzy później będą współtworzyć oferowane klientom produkty i usługi. Osoby poszukujące odpowiednich osób budują także świadomie swoje własne miejsce pracy. Szukają bowiem takich osób, z jakimi sami chcieliby pracować.

Branża IT
Trudno znaleźć kogoś, kto lubi zaglądanie przez ramię w trakcie pracy. Spytaj osobę odpowiedzialną w Twojej firmie za dział IT. Osoba taka przywykła raczej do spędzania czasu w swoim własnym towarzystwie (nie licząc rozmów z Siri). Jednakże informatycy taki stan bardzo sobie cenią. Jeśli więc posiadasz odpowiednie umiejętności i potrzebę pracy w pojedynkę, warto rozważyć posadę w branży IT.

Doradztwo
Ludzie ufają doradcom. Ich porady są na wagę złota. Doradcy sami wykonują telefony do określonych klientów, sami też zarządzają swoją ścieżką kariery. Jeśli już pracują w zespole, zespół ten pełni raczej rolę pomocników doraźnych.

Praca w Internecie
Standardem przy pracy związanej z branżą internetową jest praca na zasadzie freelance’u. W zależności od tego, czy jesteś blogerem opisującym swoje przygody z gorącej Afryki, tworzysz grafiki użytkowe bądź też projektujesz strony dla właściciela sieci cukierni, posada taka daje ci ogromną wolność wyboru pracodawcy oraz miejsca wykonywania zadań i czasu. W tym przypadku najważniejsze jest zaufanie do samego siebie i dotrzymywanie ustalonych wcześniej terminów.

Sztuka i kultura
Człowiek-orkiestra jest w tym przypadku dwuznaczną metaforą; jest to bowiem praca, w której owszem, można działać zespołowo, ale w większości przypadków osoba zajmująca się sztuką jest dla samej siebie sterem, żeglarzem i okrętem, grając na własnych zasadach. Projekty indywidualne i freelance są tutaj chlebem powszednim.

Inwestycje
Niewiele jest osób, którym możemy zaufać w kwestii podejmowania za nas decyzji zakupowych. Niejednemu z nas staje teraz przed oczami dzieciństwo i wszystkie dziwaczne ubrania, w których rodzice kazali nam chodzić. Jeśli chodzi o zatrudnienie osoby nabywającej akcje lub inwestycje dla całej firmy, sprawa wygląda zgoła inaczej. Jest to odpowiedzialne stanowisko, ale jeśli będziemy skrupulatni i rozsądni, zdobędziemy zaufanie zarządu.

Badania i nauka
Jeśli niezmienną częścią Twojej pracy jest spędzanie czasu na badaniach, nieistotne czy jest to biblioteka czy laboratorium, z pewnością większość tych zadań wykonujesz bez asysty (chyba, że pozwala Ci na to już zdobyta pozycja). I tutaj jest to kluczowa kwestia, ponieważ swoboda myśli jest warunkiem przechodzenia do dalszych etapów badań. Nawet Isaac Newton uważał, że cisza i spokój to niezbędne składniki przełomowych osiągnięć.

Researching
Monitorowanie trendów czy gromadzenie i analiza danych to z pewnością działania niezbędne przy zajmowaniu się oceną potencjału sprzedażowego danej usługi lub produktu. Zaufanie firm jest tutaj kluczowe, patrząc na ilość środków przeznaczanych na odpowiednio skierowane kampanie. Muszą więc mieć pewność, iż trafią w dziesiątkę a osoba dokonująca research’u nie podzieli się otrzymanymi danymi z nieupoważnionymi do nich ludźmi.

Pedagogika
Dzięki nauczycielom funkcjonuje instytucja szkoły. Jako „dowódca” klasy, nauczyciel posiada prawo konstruowania scenariusza lekcji (oczywiście zgodnie z przepisami edukacyjnymi, ale wciąż jest tu ogromny potencjał pozostania kreatywnym) i dobierania materiałów w zgodzie z własnym sumieniem. Nauczyciel posiada przełożonego w postaci dyrektora szkoły, ale najbardziej istotnym czynnikiem są tu… uczniowie, ponieważ odgrywają rolę lustra; ich umiejętności są odbiciem naszego wkładu w ich edukację. Jest tu także duże pole do doskonalenia własnej techniki.

Niezależnie od zawodu, który wybierzesz, najważniejsze jest czuć się z wykonywaną pracą odpowiednio. W zależności od cech charakteru, powinno się dobrać swoją posadę biorąc pod uwagę nasz temperament i oczywiście podejście do pracy z ludźmi- czy wolimy grać zespołowo, czy preferujemy pracę z dużą autonomią.

Źródło: monsterpolska.pl

Sob., 4 Lst. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa