Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Język nienawiści w Internecie

Język nienawiści w Internecie fotolia.pl

Język nienawiści, tzw. "hejtowanie" stanowi coraz poważniejszy problem, zwłaszcza w Internecie. Dlatego Arne z Niemiec, Nadia z Ukrainy, Michael z USA oraz Sylwia z Polski razem z pozostałymi 20 młodymi liderami i aktywistami z tych czterech krajów przez miesiąc mierzyli się z problemem mowy nienawiści on-line. Wspólnie podczas międzynarodowej Akademii Praw Człowieka Humanity in Action Polska poszukali sposobów jak pomysłowo i skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku i stworzyli mikrokampanie społeczne prowadzone w przestrzeni wirtualnej.

Kampanie zostały opracowane w ramach inicjatywy pt. "Inkubator idei: transformacja, demokracja i prawa człowieka", która odbyła się w Warszawie w dniach 31.05-26.06.2014. Jest to IX edycja corocznej międzynarodowej Akademii Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej, którą organizuje Fundacja Humanity In Action Polska. W tegorocznej akademii wzięło udział 24 młodych liderów, aktywistów oraz młodych profesjonalistów, pochodzących z różnych krajów i/lub studiujących w Polsce, na Ukrainie, w Niemczech i USA. Projekt jest realizowany w ramach Programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG oraz dzięki wsparciu Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość" (EVZ) oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Partnerami projektu są: Muzeum Historii Żydów Polskich, Fundacja Projekt Polska oraz akcja HejtStop.

Przewodnim tematem Inkubatora Idei jest wielokulturowość i związane z tym zjawiskiem wyzwania, w szczególności mowa nienawiści wobec różnych grup mniejszościowych. Aby zrozumieć przyczyny szerzenia się wirusa nienawiści, ściśle związane z mechanizmami tworzenia się uprzedzeń i dyskryminacji, a także, by poznać kondycję polskiego społeczeństwa obywatelskiego i jego kulturową/etniczną różnorodność, uczestnicy Inkubatora Idei spotkali się i dyskutowali z ponad 37 liderami życia społecznego i kulturalnego w Polsce: aktywistami, dziennikarzami, działaczami społecznymi, naukowcami i politykami, a także członkami sieci liderów Humanity In Action w Polsce. 12 czerwca w Sejmie RP wzięli także udział w konferencji Fundacji im. Stefana Batorego, podczas której zaprezentowano i dyskutowano wyniki najnowszego raportu z badań o mowie nienawiści używanej przez Polaków.

Kolejną inicjatywą Humanity in Action Polska mającą na celu przeciwdziałanie mowie nienawiści będzie ogólnopolski Kongres "Strefa Inter@kcji", w którym weźmie udział ponad 200 młodych aktywistów i liderów. "Strefa Inter@kcji" realizowana jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Młodych Dziennikarzy POLIS oraz Kampanią Rady Europy "Bez Nienawiści" i odbędzie się w dniach 7-9 listopada 2014 r. w Warszawie.

Źródło: www.kampaniespoleczne.pl

Czw., 31 Lp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: