Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Fakty i ciekawostki olimpijskie (cz.1)

Fakty i ciekawostki olimpijskie (cz.1) fotolia.pl

Igrzyska olimpijskie, zarówno te letnie jak i zimowe, to największa międzynarodowa impreza sportowa angażującą cały świat. Jako, że w dniach 7–23 lutego 2014 roku odbędą się XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi, postanowiliśmy przedstawić państwu zbiór faktów i ciekawostek dotyczących nowożytnych igrzysk olimpijskich.

1. Idea nowożytnych igrzysk olimpijskich narodziła się w głowie Francuza Pierre de Coubertina w 1888 roku. Coubertin był historykiem i pedagogiem, zafascynowanym starożytną ideą igrzysk. Starożytne igrzyska odbywały się do 394 roku naszej ery, kiedy to zostały zakazane, jako pogański zwyczaj. Dzięki majątkowi Coubertina, utworzono Międzynarodowy Komitet Olimpijski, którego celem miała być organizacja igrzysk i czuwanie nad uczciwością zawodników. Pierwsze igrzyska nowożytne rozegrano dopiero w 1896 roku w Atenach.

2. Pierwsza ceremonia otwarcia igrzysk miała miejsce w 1908 roku w Londynie. Defiladę podczas tej uroczystości prowadziła reprezentacja Grecji - za nią maszerowały pozostałe ekipy w alfabetycznej kolejności, na końcu zaś gospodarze imprezy.

3. W 1913 r. Pierre de Coubertin ustanowił symbol pięciu kół olimpijskich. Po raz pierwszy flagę wciągnięto na maszt podczas igrzysk w Antwerpii w 1920 roku.

4. Ostatnie autentycznie złote medale olimpijskie wręczano w Sztokholmie w 1912 roku. Medale projektowane są specjalnie na każde igrzyska. Powinny mieć, co najmniej 3 mm grubości i 60 mm średnicy. Te za pierwsze miejsca są obecne pokryte warstwą kruszcu o wadze 6 gramów, a za drugie wykonane są z 92,5 procentowego srebra.

5. Ceremonia zapalenia znicza olimpijskiego miała miejsce po raz pierwszy w 1928 roku, podczas igrzysk w Amsterdamie.

6. Zwyczaj przenoszenia ognia z Olimpii zapoczątkowano w 1936 roku (od igrzysk w Berlinie).

7. Trzystopniowe podium olimpijskie, na którym są wręczane medale, wprowadzono po raz pierwszy w 1932 roku w igrzyskach w Los Angeles.

8. W 1900 r. na igrzyskach w Paryżu, w niektórych konkurencjach mogły brać już udział kobiety.

9. W 1920 r. roku wprowadzono po raz pierwszy na igrzyskach przysięgę zawodników.

10. Pierwsze igrzyska zimowe to 1924 r. Chamonix. Początkowo w ramach igrzysk letnich, rozgrywano niektóre konkurencje zimowe. Rzecz jasna rozgrywano je zimą, jednak oficjalnie były one częścią igrzysk. W 1924 w Chamonix we Francji odbył się Tydzień Sportów Zimowych pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Dopiero po roku uznano te zawody za I Zimowe Igrzyska Olimpijskie i postanowiono o rozgrywaniu oddzielnie zawodów letnich i zimowych. Jednak przez lata igrzyska zimowe organizowano w tym samym roku, co letnie lecz trudności finansowe MKOl oraz (co mówi się już nieoficjalnie) presja sponsorów zadecydowały o zmianie ich terminu. Od 1994 roku zimowe igrzyska rozgrywane są 2 lata po igrzyskach letnich.

Ciekawostka „na wesoło”:
W 1904 roku na igrzyskach olimpijskich w St. Louis, w czasie biegu maratońskiego panował straszny upał. Wielu zawodników mdlało. Tymczasem na metę wbiegł, jako pierwszy Amerykanin Fred Lorz świeżutki jak młoda kózka. Po zbadaniu sprawy okazało się, że 17 km wiózł go samochód spotkany na trasie.

Źródło: dzieje.pl., edulandia.pl, ciekawostkisportowe.pl oraz pkol.pl

Wt., 4 Lt. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa