Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Z finansami za pan brat" (cz.42) Czym jest klin podatkowy?

fotolia.pl

Klin podatkowy to pojęcie ściśle związane z finansami, toteż warto dowiedzieć się więcej na jego temat.

Klin podatkowy to koszty pozapłacowe powodujące wzrost kosztów pracy wskutek doliczenia do płacy otrzymywanej przez pracownika podatków i innych kosztów pozapłacowych.

Współczesne społeczeństwa powierzyły rządom pewne funkcje, których wykonanie wymaga od rządów ponoszenia odpowiednich nakładów. Te środki pochodzą z podatków, w tym z opodatkowania pracy oraz z licznych obowiązkowych składek ubezpieczeniowych. Wysokość tych obciążeń ma istotny wpływ na wielkość podaży pracy i popytu na pracę.

Obciążenia te można podzielić na trzy grupy:

  • podatki dochodowe,
  • składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracowników,
  • składki na te ubezpieczenia płacone przez pracodawców (ich pozapłacowe koszty zatrudnienia pracownika).

Choć w potocznym języku dwóch ostatnich grup nie nazywa się podatkami, to odgrywają one rolę zbliżoną do podatków. Od płacy brutto pracownika (przed opodatkowaniem) odejmuje się najpierw składki na ubezpieczenia społeczne, a pozostałe wynagrodzenie jest opodatkowane podatkiem dochodowym. To czym dysponuje pracownik po podanych operacjach nazywa się płacą netto. Z kolei płaca brutto nie jest całkowitym kosztem zatrudnienia danej osoby dla przedsiębiorcy; należy ją powiększyć o narzuty na ubezpieczenia społeczne pracowników. Wszystkie te obciążenia, poprzez zwiększanie kosztów zatrudniania pracowników, mają negatywny wpływ na liczbę pracujących w gospodarce.

Klin podatkowy określa się najczęściej jako procentowy udział wszystkich obciążeń pozapłacowych do całkowitych kosztów pracy ponoszonych przez pracodawcę. Przy niezmienionej wysokości płacy netto, wzrost klina podatkowego prowadzi do podwyższenia kosztów pracy i ograniczenia wielkości zatrudnienia. Jeżeli natomiast wzrostowi klina podatkowego towarzyszy spadek płacy netto, co może zapewnić niezmieniony poziom całkowitych kosztów pracy, wówczas także zmniejsza się zatrudnienie, bo spada wielkość podaży pracy.

Wysokie opodatkowanie dochodów z pracy prowadzi do wielu negatywnych zjawisk – niskiej podaży pracy, niskiego oficjalnego popytu na pracę, dużego zatrudnienia w szarej strefie.

Źródło: forum.pieniadz.pl, twoja-firma.pl oraz nbportal.pl

Niedz., 24 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa