Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

A Ty, jak obchodziłeś Narodowe Święto Niepodległości?

A Ty, jak obchodziłeś Narodowe Święto Niepodległości? fotolia.pl

11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy.

 Dlaczego 11 listopada?
Dnia 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów Polska odzyskała wolność. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu. Rozpoczęto przygotowania do powołania koalicyjnego rządu, w skład którego mieli wejść przedstawiciele polskich stronnictw politycznych.

 Ustanowienie Święta
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości.

 Dzieje obchodów
Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy - w roku 1937 i 1938.
W latach 1939-1944 - podczas okupacji hitlerowskiej oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe.
W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca - datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski.
W okresie PRL Święto Niepodległości zostało zakazane. Jakiekolwiek próby kultywowania obchodów dnia 11 listopada groziły surowymi sankcjami ze strony władz. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono, ustawą Sejmu (jeszcze PRL), w 1989 roku.
W III Rzeczpospolitej, Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada, jest najważniejszym świętem narodowym Polski. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Rocznicowe uroczystości mają miejsce w wielu polskich miastach, jednak największe obchody z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Jak powinniśmy obchodzić to święto?

 Udział w uroczystościach
Dowiedzmy się, jaki program na 11 listopada jest w naszym mieście/miejscowości i w jakim miejscu będą odbywały się główne obchody. W wielu miastach są organizowane również inne ciekawe wydarzenia.

 Msza świętą
Najlepiej wybierzmy się do kościoła garnizonowego (wojskowego). Z pewnością święto 11 listopada będzie obchodzone w nim huczniej niż gdzie indziej. Zwykle po mszy są organizowane koncerty pieśni patriotycznych.

 Na Grobie Nieznanego Żołnierza
Zapalmy znicz i zmówmy modlitwę za dusze poległych żołnierzy walczących o niepodległość Polski. Grób Nieznanego Żołnierza znajdziemy na większości starych cmentarzy.

 Wywieśmy flagę
Wywieśmy flagę Polski. Zwyczaj wywieszania flagi na 3 maja oraz 11 listopada niestety stopniowo zanika. Dlaczego? Czy wstydzimy się swojego pochodzenia i swojej polskości? Jeśli jesteśmy dumnymi obywatelami państwa polskiego, flaga powinna zawisnąć również na naszym oknie czy balkonie.

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” (Józef Piłsudski)

Źródło: forum.polscypatrioci.pl oraz wojsko-polskie.pl

Niedz., 10 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa