Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Vademecum pozytywnego myślenia". Jak poradzić sobie z upokorzeniem?

fotolia.pl

Z pewnością każdy z nas kiedyś doświadczył w mniejszym lub większym stopniu upokorzenia. Mogło to być dosadne upomnienie przełożonego, nagana od szefa, brak poszanowania przez współpracowników. Upokorzenie jest dla każdego czymś innym. Ważne jest to, aby sobie z tym jak najszybciej poradzić. W jaki sposób?

Oto kilka wskazówek:

1. Przestańmy o tym myśleć
Im dłużej będziemy rozpamiętywać sytuację, w której zostaliśmy upokorzeni, tym ciężej będzie nam wyrzucić ją z pamięci. Ciągłe wspominanie i analizowanie zdarzenia może wręcz zakorzenić je w naszym umyśle.

2. Zajmijmy się czymś – najlepszy będzie sport
Upokorzeniu często towarzyszy gorycz, ale i silna złość. Warto rozładować gdzieś kłębiące się wewnątrz nas pokłady energii. Idealnym rozwiązaniem jest sport (jazda na rowerze, pływanie, bieganie, boks itp.).

3. Poświęćmy trochę czasu na relaks
W tym przypadku nieocenione może być tai chi, joga, masaże itp.

4. Zafundujmy sobie małe przyjemności
Ciepła kąpiel przy świecach, słuchanie ulubionej muzyki/płyty czy też słodki deser – często te szczegóły dnia codziennego potrafią przywrócić dobry humor, a tym samym pomagają zapomnieć o upokarzającym zdarzeniu.

5. Jeżeli potrzebujemy rozmowy, zwierzmy się komuś (zaufanemu)
Jeżeli nadal czujemy ciągły niepokój związany z upokarzającym zdarzeniem i czujemy, że potrzebujemy o tym z kimś porozmawiać – zróbmy to. Czy będzie to rozmowa z zaufanym przyjacielem czy też terapeutą zależy od nas. Ważne, abyśmy po takiej rozmowie poczuli ulgę i ukojenie.

Zapamiętajmy!
Niezależnie od tego, co jest źródłem odczuwanego przez nas upokorzenia, powinniśmy skupić się na jak najszybszej eliminacji tego uczucia.

Źródło: charaktery.eu, spec.pl oraz fobia.fora.pl

Czw., 17 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa