Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polacy chcą oszczędzać w OFE

Polacy chcą oszczędzać w OFE fotolia.pl

70 proc. Polaków czułoby się bezpieczniej, gdyby część przyszłej emerytury wypłacał im ZUS, a część pochodziła z oszczędności zgromadzonych na rachunku w Otwartych Funduszach Emerytalnych - wynika z sondażu, który z inicjatywy Konfederacji Lewiatan, przeprowadził Instytut GFK Polonia.
Tylko 16 proc. respondentów oświadczyło, że czułoby się bezpieczniej, gdyby całą przyszłą emeryturę wypłacał ZUS ze składek i podatków płaconych przez następne pokolenia. 14 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie wie, w której sytuacji czułoby się bezpieczniej.

Połowa respondentów odpowiedziała, że istnienie OFE ocenia bardzo dobrze lub raczej dobrze, podczas gdy 37 proc. istnienie funduszy oceniło raczej źle lub bardzo źle.

79 proc. respondentów uważa, że pieniądze zgromadzone w funduszach emerytalnych to indywidualne oszczędności emerytalne przeznaczone na finansowanie przyszłej emerytury danej osoby. 14 proc. odpowiedziało, że środki zgromadzone w OFE to publiczne pieniądze, które mogą zostać przeznaczone na finansowanie bieżących emerytur. 7 proc. nie miało na ten temat zdania.

70 proc. respondentów odpowiedziało, że ma świadomość, iż pieniądze zgromadzone w OFE podlegają dziedziczeniu w razie śmierci osoby należącej do OFE. Trzy osoby na dziesięć (30 proc.) stwierdziło, że nie ma takiej świadomości.

56 proc. Polaków wie, iż ZUS finansuje wypłaty dla obecnych emerytów ze składek wpłacanych przez obecnie pracujących, podczas gdy OFE inwestują wpłacane składki głównie w obligacje i akcje. 21 proc. odpowiedziało, że nie ma takiej świadomości, a kolejne 24 proc. stwierdziło „nie wiem".

Zaledwie jeden na pięciu (20 proc.) respondentów zadeklarował, że zdecydowałby się na przekazanie pieniędzy ze swojego rachunku w OFE do ZUS, gdyby rząd wprowadził taką możliwość. 57 proc. odpowiedziało, że nie zgodziłoby się na takie rozwiązanie, a kolejne 23 proc. podkreśliło, że nie wie, jak odniosłoby się do takiej propozycji.

Decyzje dotyczące przyszłości OFE podejmowane przez polityków dla prawie połowy (46 proc.) ankietowanych będą mieć wpływ na to, na jaką partię zagłosują w najbliższych wyborach. Co trzeci (31 proc.) Polak odpowiedział, że ta sprawa nie będzie mieć wpływu na ich preferencje polityczne, podczas gdy 23 proc. wybrało odpowiedź „nie wiem".

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut GFK Polonia, z inicjatywy Konfederacji Lewiatan i obejmowało reprezentatywną grupę Polaków w okresie aktywności zawodowej. Brali w nim udział respondenci, którzy nie są emerytami lub rencistami. Zostało zrealizowane telefonicznie w dniach 12-14 lipca i objęło 1 000 osób w wieku 18-65 lat. 74 proc. respondentów zadeklarowało, że są uczestnikami jednego z OFE, 22 proc. oświadczyło, że nie jest uczestnikiem OFE, a 4 proc. odpowiedziało, że nie wie, czy należy do OFE.

Źródło: Konfederacja Lewiatan       

Pon., 12 Sp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna