Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kulturalny turysta na wakacjach. Jak zwiedzać zabytki sakralne (cz.2) Meczet

Kulturalny turysta na wakacjach. Jak zwiedzać zabytki sakralne (cz.2) Meczet fotolia.pl

Kontynuując cykl poświęcony zwiedzaniu zabytków sakralnych, w tej kolejnej części przedstawiamy państwu podstawowe zasady zwiedzania meczetów.

Meczet to muzułmańska świątynia, w której wierni oddają cześć Allahowi przez modlitwę, którą prowadzi imam. Do modlitwy pięć razy dziennie nawołuje muezzin ze smukłej wieży - minaretu. Samo wezwanie to ezan, obecnie najczęściej odtwarzane jest z nagrania. Pierwsze meczety, takie jak Meczet Kuba i Masdżid an-Nabawi, powstały w VII wieku i stanowiły po prostu wyznaczone miejsca pod gołym niebem.

Zwiedzając meczet, musimy pamiętać o kilku ważnych zasad, których należy przestrzegać, chociażby ze względu na szacunek dla innej religii. Część z obowiązujących reguł wywodzi się z uniwersalnej etykiety, a pozostałe ukształtowały się, jako miejscowe zwyczaje.

Zwiedzając meczety należy przede wszystkim pamiętać, by:

  • Przed planowym zwiedzaniem dowiedzieć się, czy dany meczet jest otwarty dla turystów. Niepożądane wtargnięcie, może spotkać się z wyproszeniem.
  • Przed wejściem do meczetu należy w wyznaczonym miejscu zdjąć buty. Każdy „częstuje się” przed wejściem plastikowym woreczkiem, w którym może obnosić swe trampki bądź sandały po całym przybytku bez obawy o pomyłkę czy zagubienie. Można też odłożyć swoje obuwie na specjalnie przygotowane do tego półki (znajdujące się właśnie przed wejściem).
  • Jak w każdej świątyni, również w meczecie obowiązuje odpowiedni strój. Należy przede wszystkim okryć gołe ramiona i nogi. Dotyczy to na równi kobiet i mężczyzn. Kwestia wakacyjnego ubioru odwiedzających została (w większych meczetach otwartych dla turystów) sprytnie wzięta pod uwagę i przed wejściem do meczetów, ładnie złożone na półeczkach leżą chusty i długie spódnice na rzepy, które można sobie bez problemu zaaplikować na szorty i podkoszulki. Jednakże znacznie przyjemniej i higieniczniej jest mieć przy sobie własną chustę i zawczasu ubrać odpowiednie ubranie. Okrywanie głów przez kobiety jest mile widziane, ale nie wymagane. Czasem oczekuje się tego w przypadku meczetów, umiejscowionych bardziej na uboczu, które nie przeżywają turystycznej nawałnicy każdego dnia.
  • Turyści nie powinni podchodzić bezpośrednio do mihrabu (wnęki wskazującej kierunek Mekki). To jest miejsce dla modlących się i należy uszanować ich skupienie. W większości meczetów znajdują się tabliczki z prośbą o nieprzekraczanie konkretnego punktu, należy się do nich bezkompromisowo stosować.
  • W niektórych meczetach jest specjalnie wyznaczone miejsce do modlitwy dla kobiet. Jeśli odwiedza się taki właśnie meczet, mężczyźni nie mogą  wchodzić i zaglądać natrętnie za osłaniające je parawany.
  • Meczety zamykane są dla zwiedzających w czasie wspólnej modlitwy. Jeżeli więc wybiera się specjalnie do konkretnego meczetu, warto najpierw sprawdzić godziny jego zamknięcia danego dnia.
  • Za wstęp do meczetu nigdy nie pobiera się opłaty. Nawet wejście do budowli tak sławnych i tłumnie odwiedzanych przez turystów jak Błękitny Meczet, jest darmowe. Niekiedy przy wyjściu ustawiona jest skrzynka na datki, które przeznacza się w całości na cele charytatywne. Są one absolutnie dobrowolne, nie ma żadnego nakłaniania.

Ważne do zapamiętania!

Powyżej przedstawione zasady dotyczą odwiedzin w świątyniach Istambułu i innych dużych miast. W małych miejscowościach, gdzie żyją dość zamknięte społeczności, ludzie, choć przychylnie nastawieni do turystów, nie spodziewają się po nich, by odwiedzali ich meczet.

W wielu wioskach, a także fundamentalistycznych dzielnicach miast, przestrzega się obowiązującej w konserwatywnych kręgach muzułmańskich zasady, że kafirom (niewiernym) do meczetów wstęp wzbroniony.

Źródło: turcjawsandalach.pl, vagabundostr.blox.pl oraz sunhouseturcja.com

Pon., 24 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa