Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kącik motoryzacyjny. Jak bezpiecznie jeździć we mgle

Kącik motoryzacyjny. Jak bezpiecznie jeździć we mgle fotolia.pl

Mgła pojawia się w sytuacji, kiedy ścierają się masy zimnego i ciepłego powietrza. Wówczas skrapla się zawarta w tych masach powietrza woda i teren dotąd przejrzysty, może bardzo szybko zmienić się w drogę, która ginie w gęstej, białej zawiesinie.

Niekiedy widoczność jest tak słaba, że prowadzimy niczym z zamkniętymi oczami. W jaki sposób przygotować się i o czym pamiętać podczas tego typu warunków na drodze?

Dostosujmy prędkość do panujących warunków.
W czasie mgły może się nam wydawać, że jedziemy wolniej niż jest to w rzeczywistości. Mgła przesłania w części drzewa i budynki, co powoduje, że gorzej spostrzegamy prędkość z którą faktycznie się poruszamy.

Podczas mgły nie włączajmy świateł długich.
Wbrew pozorom wcale nie będziemy więcej widzieć a wręcz przeciwnie (zobaczymy przed sobą tylko białą mgłę i nic poza tym). Włączmy światła przeciwmgielne, pod warunkiem, że widoczność spadła do 50-100 metrów. Pamiętajmy też, że podczas mgły światła mijania powinny być bardziej obniżone niż zazwyczaj. Dzięki ich obniżeniu będziemy mieć zdecydowanie lepszą widoczność.

Tylnych świateł przeciwmgielnych używajmy „z głową”.
Tylne światła przeciwmgielne włączamy pod warunkiem, że widoczność jest mniejsza niż 50 metrów.
Jeśli widoczność jest większa to nie powinniśmy ich włączać, gdyż możemy oślepić kierowców jadących za nami i doprowadzić do kolizji.

Uważnie obserwujmy samochody jadące przed nami.
Dzięki nim będziemy wiedzieć czy droga jest prosta czy skręca. Jednak nie podjeżdżajmy zbyt blisko, aby nie oślepić kierowcy.

Wyostrzmy nasz słuch - przysłuchujmy się temu, czego nie widzimy.
Słuchajmy co dzieje się na drodze. Możemy uchylić szybę, wyłączyć radio i nawiew (pod warunkiem, że szyby nam nie parują). Dzięki temu będziemy słyszeć silniki innych samochodów i co za tym idzie będziemy mogli określić ich położenie (ta praktyka sprawdza się wówczas, gdy mgła jest wybitnie gęsta).

Nie zapominajmy o zachowaniu odpowiedniego odstępu.
Oprócz tego, że podczas mgły jest śliska nawierzchnia co oczywiście wydłuża drogę hamowania, to przysłowiowe „przyklejanie” się do innego samochodu powoduje oślepienie jego kierowcy, który przez nas jeszcze mniej widzi.

Trzymajmy się prawej krawędzi drogi.
Patrzmy na prawy, biały pas przy krawędzi drogi. Nie kierujmy się słupkami. Na zakrętach słupki po obydwu stronach drogi mogą się tak pokryć, że będziemy mieć wrażenie prostej drogi. Jeśli się w porę nie zorientujemy to wjedziemy na przeciwny pas ruchu.

Pamiętajmy również:
W przypadku awarii stańmy jak najdalej od pasa ruchu. Kierowcy, którzy jadą we mgle mają w zwyczaju podążanie za widocznymi z przodu światłami. Wyłączmy więc światła przeciwmgielne, mijania i włączmy światła awaryjne.

Źródło: forum.autokult.pl,tipy.pl oraz polskimechanik.pl

Czw., 14 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa