Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kilka cennych wskazówek dotyczących wysyłania naszego CV pocztą elektroniczną

Kilka cennych wskazówek dotyczących wysyłania naszego CV pocztą elektroniczną fotolia.pl

Wysłanie CV e-mailem stało się obecnie najpopularniejszą formą rekrutacji. Oprócz tego, że jest ona błyskawiczna, pracodawca może w każdej chwili wrócić do aplikacji, a ta dodatkowo nie zajmuje miejsca na stosie dokumentów.

Wysyłając nasze CV e-mailem warto jednak zwrócić uwagę na ważne szczegóły, jak tytuł maila, adres poczty, treść wiadomości, format zapisu CV – to wszystko ma znaczenie w trakcie rekrutacji do pracy. Warto zatem trzymać się jasno określonych zasad:

1. Profesjonalny adres e-mailowy, z którego wysyłamy CV to podstawa.
Nasz adres mailowy, będzie pierwszą informacją, jaką zobaczy nasz potencjalny pracodawca. Dlatego istotne jest, aby był on profesjonalny. CV nie należy wysyłać z prywatnych adresów mailowych typu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. itp. Niedopuszczalne są nazwy użytkownika pochodzące od naszych przezwisk czy „internetowych wcieleń”. Najlepiej będzie, jeśli założymy sobie konto, które będzie służyło nam tylko i wyłącznie do wysyłania naszych aplikacji. Profesjonalny adres e-maila powinien składać się z naszego imienia i nazwiska (np. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. czy też samego nazwiska: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

2. Tytuł maila ze zgłoszeniem.
Pracodawcy często w ogłoszeniach podają, jaki tytuł powinien mieć wysłany do nich mail. Zwykle zawiera nazwę stanowiska, treść „Zgłoszenie do pracy” lub numer referencyjny. Gdy jednak takiego zalecenia nie ma, a w ofercie pracy nie znaleźliśmy numeru referencyjnego, sami układamy tytuł maila. Warto wtedy do standardowych informacji dodać swoje imię i nazwisko np. „Jak Kowalski – CV na stanowisko Informatyka” lub „Zgłoszenie do pracy – Jan Kowalski – Księgowy”.

3. Format zapisu naszego CV.
Najpopularniejszym i najbezpieczniejszym zalecanym formatem zapisu CV jest PDF. W nowszych edycjach pakietu Office w edytowanych dokumentach jest po prostu opcja „Zapisz jako PDF”, w przypadku starszych możemy ściągnąć odpowiedni dodatek lub program. Czasem jednak warto wysłać CV w formacie DOC (lecz nie DOCX). Dotyczy to rekrutacji w miejscach, gdzie pracodawcy (rekruterzy) raczej nie korzystają z komputera na co dzień i można mieć większe, uzasadnione obawy o ich umiejętność otworzenia pliku. Gdy mamy takie wątpliwości najlepiej zapytajmy.  

4. CV wysyłamy jako załącznik.
CV zawsze wysyłamy jako załącznik. Unikamy jednak sytuacji, gdy w mailu znajdują się same załączniki, a wiadomość pozbawiona jest jakiegokolwiek tekstu (taki format/układ wiadomości przypomina wirusa rozsyłanego pocztą elektroniczną ale i ogólnie wygląda nieprofesjonalnie). Krótka wiadomość w mailu jest mile widziana. Warto napisać krótko o swoich zamiarach oraz o tym w jakim celu wysyłamy aplikację (może to być jedno zdanie typu: „Pragnę złożyć aplikację na stanowisko…, CV oraz list motywacyjny, znajdują się w załączniku, wszelkie inne dokumenty doślę na Państwa życzenie”). Może się też zdarzyć, że w ogłoszeniu, pracodawca poprosi o dopełnienie swojej aplikacji o kilka wiadomości (np. o dyspozycyjność w danych godzinach, o preferowaną zmianę na której chcielibyśmy pracować itp.). Śmiało możemy te informacje wpisać właśnie w treść maila. W tym miejscu warto zapamiętać również, że niekompletnie wysłana aplikacja może być z góry odrzucona toteż upewnijmy się dwa razy przed wysłaniem, że wszystkie załączniki są dodane i w odpowiedniej wersji.

5. Potwierdzenie otrzymania e-maila.
Przy wysyłaniu aplikacji warto zaznaczyć w ustawieniach programu opcję o żądaniu potwierdzenia przeczytania wiadomości, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nasza wiadomość dotarła do adresata.

6. Nie wysyłajmy wiadomości hurtowo.
Nigdy nie wysyłajmy wiadomości hurtowo z podaniem wielu adresatów, ponieważ może to zostać źle odebrane. Niestety, jeśli chcemy być traktowani poważnie, trzeba się nieco poświęcić i każdy e-mail wysłać osobno.

Dodatkowo pamiętajmy...
Jeśli bardzo zależy nam na jakiejś posadzie, być może warto byłoby sięgnąć po tradycyjne metody, wydrukować aplikację na ładnym papierze i osobiście dostarczyć ją do siedziby firmy. W dzisiejszych czasach takie działanie nas wyróżni. Pamiętajmy, że większe zaangażowanie w zdobycie pracy zwiększa nasze szanse.

Źródło: praca-porady.pl, zaradni.pl oraz czasabsolwenta.pl

Pt., 1 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa