Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Stawka większa niż 8 mld

Stawka większa niż 8 mld fotolia.pl

8 mld zł. rocznie tracą polskie gminy, powiaty i województwa wskutek nieprzemyślanych decyzji legislacyjnych. Największe polskie korporacje samorządowe rozpoczęły kampanię na rzecz uchwalenia obywatelskiego projektu ustawy o dochodach jst, której zapisy sprzyjałyby likwidacji tego zjawiska. "Chcemy przywrócenia równowagi finansowej samorządów, świadomego i zrównoważonego prawodawstwa oraz rozwoju kraju zgodnie z oczekiwaniami i ambicjami lokalnych społeczności" - mówią zgodnie samorządowcy.

Formalna część tej inicjatywy rozpoczęła się 21 czerwca br. kiedy to do Sejmu RP skierowany został samorządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, sygnalizujący potrzebę wzrostu udziału w PIT i subwencji ekologicznej.

Była to inicjatywa obywatelska realizowana jako jedno z działań poszczególnych korporacji samorządowych,  w obronie finansów miast, gmin i powiatów.

Uzasadnieniem projektu jest podsumowanie skutków finansowych ustaw uchwalonych w latach 2007-2011.

Organizatorzy uzyskali pozytywną decyzji Pani Marszałek Sejmu, co pozwoliło na uruchomienie ogólnopolskiej akcji organizacyjnej i informacyjnej dotyczącej tej inicjatywy.

W dniu 20 lipca miała miejsce konferencja prasowa inaugrująca ten projekt. Materiał filmowy, który zawiera wiele interesujących wątków w tej sprawie, zamieszczony został na platformie TV-T. Zachęcamy do obejrzenia.

Natomiast z prezentacją z konferencji inaugurującej akcję można zapoznać się tutaj.

Kolejnym krokiem jest konieczność zebrania do 5 października 100 tysięcy podpisów pod wspomnianym projektem.

Organizatorzy akcji podkreślają, że chcą powrotu do systemu obowiązującego do 2006 roku, gdyż przepisy wdrażane w ostanim czasie obcinają dochody samorządów i nakładają na nie nowe obowiązki przez zabezpieczenia finansowago tych zadań. Konsekwencją tego jest brak w lokalnych kasach rocznie kilka miliardów złotych, co z kolei hamuje inwestycje i zwiększa ich zadłużenie.

Samorządowcy podkreślają, że deficyt w budżecie szkodzi przede wszystkim lokalnym społecznościom, bo cierpi na tym rozwój inwestycji.

O kolejnych krokach podejmowanych w ramach przedmiotowej akcji będziemy Państwa informowali na bieżąco.

Śr., 25 Lp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka