Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prezydencki, wielkanocny mazurek z bakaliami i zakalcem. Ważne wydarzenie w historii polskiego samorządu

Prezydencki, wielkanocny mazurek z bakaliami i zakalcem. Ważne wydarzenie w historii polskiego samorządu fotolia.pl

Podczas kolejnego Forum Debaty Publicznej organizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP, zaprezentowany został wstępny projekt ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w samorządzie terytorialnym, współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw.

Jak podkreślał Pan Prezydent Bronisław Komorowski, jedną z głównych inspiracji przygotowania tej ustawy były wspólne postulaty zawarte w "Białej Księdze" złożonej jesienią ubiegłego roku przez ogólnopolskie organizacje samorządu terytorialnego.  Szerokie konsultacje społeczne projektu mają potrwać do końca kwietnia br. a w maju ma on trafić już do Sejmu.

Choć podkreślano, że prezentowane rozwiązania nie przynoszą rewolucji,  zarówno w zakresie funkcjonowania samorządów terytorialnych jak i ich współpracy  pomiędzy sobą i organizacjami pozarządowymi, to jednak sporo  z proponowanych rozwiązań ma wymiar ustrojowy. Słowa uznania należą się więc samemu Panu Prezydentowi oraz Jego urzędnikom i doradcom za podjęcie się niełatwego wyzwania, jakim jest próba zmian w tych tak ważnych  obszarach.

Słowa pochwały łączę jednak z życzliwą, acz bardzo stanowczą krytyką.

Mając zaszczyt występować podczas debaty w Kancelarii Prezydenta mogłem odnieść się - zaledwie sygnalnie -  do kilku kwestii zawartych w tym dokumencie  (podczas debaty obwiązuje bardzo ostry reżim czasowy, obowiązują 2 i 3 minutowe limity wystąpień).

Podobnie jak niemal wszystkie osoby zabierające głos w dyskusji, uważam iż proponowane rozwiązania są dużym  krokiem w przód w zakresie budowy społeczeństwa obywatelskiego i wzmacniania potencjału instytucjonalnego samorządów terytorialnych.  W zakresie wzmacniania mechanizmów wpływu obywateli na władze samorządowe, można nawet postawić tezę, że jest to krok zbyt duży. Parafrazując. Idziemy w dobrym kierunku, wspinamy się w górę, ale jesteśmy na grani. Po postawieniu tak dużego kroku samorządy terytorialne spadną w przepaść!

Jest tak niestety, bowiem  wśród wielu dobrych  rozwiązań oczekiwanych przez środowiska samorządowe, znajdujemy też takie, które są co najmniej zaskoczeniem.

Z jednej strony, bardzo dobrze, że pojawiają się np.:

  • nowe mechanizmy współpracy samorządów terytorialnych (konwent powiatowy, konwent wojewódzki, zespół miejski);
  •  jednoosobowy organ wykonawczy na szczeblu powiatu;
  •  nowe formy angażowania obywateli w życie publiczne (konsultacje społeczne, wysłuchanie obywatelskie, interpelacja obywatelska, oraz obywatelska inicjatywa uchwałodawcza);
  • wzmacniana jest pozycja jednostek pomocniczych gminy;
  • buduje się nową możliwość wsparcia inicjatyw obywatelskich przez samorządy terytorialne poprzez utworzenie Funduszu Inicjatyw Lokalnych;
  • zmienia się formułę absolutorium dla władz samorządowych.

Ale po zagłębieniu się w szczegóły znajdujemy wiele rozwiązań, które mijają się z dobrymi intencjami  Kancelarii Prezydenta RP.

Dlatego projekt ustawy przypomina wielkanocny mazurek - tradycyjne ciasto  z masy bakaliowej na cienkim, kruchym spodzie i do tego z zakalcem (dla niewtajemniczonych smakoszy wyjaśnienie: zakalec to niewypieczone ciasto, klucha mąki i wody, kicz, "nieudaniec" itd.)

Autorzy projektu podkreślają, że jest to pierwsza wstępna propozycja ustawy i możliwe będą w niej korekty. Daje to nadzieję na poprawę wielu istotnych błędów, nawet trącających o niekonstytucyjność.

Przedstawiony projekt nie zawiera także uzasadnienia oraz nie wskazuje skutków finansowych wdrożenia  nowych rozwiązań (nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w obecnym kształcie projekt ustawy nakłada na samorządy nowe rozliczne obowiązki,  nie gwarantując  na ich wykonanie jakichkolwiek środków finansowych).

Trzymamy kciuki za powodzenie prezydenckiej inicjatywy legislacyjnej, więc Związek Powiatów Polskich przygotowuje, w ekspresowym tempie, opinię do tego potrzebnego samorządom projektu.  Zanosi się, że opinia ta będzie zawierała co najmniej kilkadziesiąt uwag.

Dlatego, że w aktualnej wersji projektu ustawy:

  • zbyt daleko idące propozycje udziału mieszkańców w samorządzie terytorialnym spowodować mogą paraliż funkcjonowania władz samorządowych (kilkunastu mieszkańców gminy, powiatu lub województwa mogłoby, bez jakichkolwiek konsekwencji,  angażować w sposób ciągły ograny JST, dziesiątki pracowników samorządowych i znaczące kwoty na ekspertyzy, raporty itd.);
  • mamy do czynienia z nieuzasadnioną ingerencją nowych form współpracy JST (konwent powiatowy,  konwent wojewódzki) w autonomię organów powiatu i województwa;
  • konieczne będzie znaczące rozbudowanie administracji samorządowej, dla realizacji nowych obowiązków zapisanych w projekcie (szczególnie tych dotyczących konsultacji społecznych, obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej i interpelacji, wysłuchania obywatelskiego);
  • wdrożenie ustawy oznaczać będzie konieczność wyasygnowania dodatkowych środków, przede  wszystkim na funkcjonowanie obsługi  nowych  zadań przewodniczących rad i sejmików województw;
  • w wielu punktach projekt zakłóca dotychczasową równowagę pomiędzy organami stanowiącym i wykonawczym (na rzecz organu stanowiącego), utrudniając zarządzanie gminą, powiatem lub województwem oraz wydłużając  proces decyzyjny, w kwestiach istotnych dla wspólnot regionalnych i lokalnych.

To bardzo konkretne zastrzeżenia, które znajdują niestety uzasadnienie w zapisach projektu ustawy (jej  pełną treść oraz krótki przewodnik opisujący główne założenia przyświecające autorom projektu – zamieszczam poniżej).  

Dlatego proponować będziemy korekty,  z nadzieją że zostaną one uwzględnione.

Zapraszam  Państwa do współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich, w tworzeniu opinii na temat tego projektu. Ta ustawa może znacząco i pozytywnie zmienić warunki funkcjonowania samorządów w Polsce. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi merytoryczne, obiecując ich pilne przestudiowanie i uwzględnienie, jeśli będą zbieżne z zapisami "Białej księgi" jaką przyjęły jesienią ubiegłego roku ogólnopolskie korporacje samorządowe (jej treść przypominam poniżej).

Proszę o korespondencję na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wszystkiego dobrego

Marek Wójcik

Niedz., 3 Kw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: