Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ważne! Prezydencki projekt ustawy w sprawie kryteriów tworzenia i znoszenia sądów rejonowych

Ważne! Prezydencki projekt ustawy w sprawie kryteriów tworzenia i znoszenia sądów rejonowych fotolia.pl

Prezydent RP podpisał i skierował do Parlamentu projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, dotyczący wprowadzenia do systemu prawa czytelnych, opartych na obiektywnych i racjonalnych przesłankach, kryteriów tworzenia i znoszenia sądów rejonowych.

Rozwiązania zaproponowane w przedmiotowym projekcie są konstrukcją pośrednią pomiędzy tworzeniem i znoszeniem sądów w drodze ustawy, a obowiązującym rozwiązaniem tworzenia sądów przez Ministra Sprawiedliwości w drodze rozporządzenia po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Sądownictwa.

Do opracowania projektu nowelizacji ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, skłonił problem, który wyniknął w związku ze zniesieniem części sądów rejonowych. Rozwiązania zaproponowane w przedłożonym projekcie mają doprowadzić w przyszłości do racjonalizacji procesu podejmowania decyzji w zakresie tworzenia i likwidacji sądów rejonowych.

Przedłożona nowelizacja przewiduje, zdaniem Wnioskodawcy rozwiązanie racjonalne: pozostawia Ministrowi Sprawiedliwości kompetencje do tworzenia i znoszenia sądów, ale jednocześnie wprowadza precyzyjne kryteria, na których Minister powinien się opierać, decydując o tworzeniu lub znoszeniu sądu.

Podstawowym kryterium będzie liczba mieszkańców. Sąd rejonowy powinien być utworzony dla obszaru jednej lub większej liczby gmin, zamieszkałych przez co najmniej 60.000 mieszkańców, jeżeli ogólna liczba spraw cywilnych, karnych oraz rodzinnych i nieletnich wpływających do istniejącego sądu rejonowego z obszaru tej gminy lub kilku gmin, wynosi co najmniej 7.000 w ciągu roku kalendarzowego. Sąd zostanie również utworzony dla obszarów zamieszkałych przez mniejszą liczbę osób, jeżeli obciążenie referatów przekroczy wskazaną wyżej liczbę wpływów. Jeżeli w ciągu trzech kolejnych lat ilość spraw wpływających będzie mniejsza niż 7.000, Minister będzie mógł sąd znieść.

Przy ocenie skutków regulacji wskazano, iż wprowadzenie kryterium mieszkańców (60 000) przy wpływie spraw na poziomie 7000 w ciągu roku kalendarzowego oznacza, iż utworzonych zostanie 17 z 79 zlikwidowanych z dniem 1 stycznia 2013 r. sądów:

  1. Sąd Rejonowy w Kościerzynie
  2. Sąd Rejonowy w Pułtusku
  3. Sąd Rejonowy w Nowym Tomyślu
  4. Sąd Rejonowy w Krotoszynie
  5. Sąd Rejonowy w Chodzieży
  6. Sąd Rejonowy w Złotowie
  7. Sąd Rejonowy w Opolu Lubelskim
  8. Sąd Rejonowy we Wrześni
  9. Sąd Rejonowy w Śremie
  10. Sąd Rejonowy w Tucholi
  11. Sąd Rejonowy w Gostyniu
  12. Sąd Rejonowy w Słupcy
  13. Sąd Rejonowy w Zwoleniu
  14. Sąd Rejonowy w Działdowie
  15. Sąd Rejonowy w Sierpcu
  16. Sąd Rejonowy w Łęczycy
  17. Sąd Rejonowy w Krasnymstawie.

Ponadto, będą mogły zostać utworzone sądy w miejscowościach spełniających drugie kryterium tj.: wpływu 7000 spraw w ciągu roku kalendarzowego przy mniejszej niż 60 000 liczbie mieszkańców. Będą to:

  1. Sąd Rejonowy w Choszcznie
  2. Sąd Rejonowy w Strzelcach Krajeńskich
  3. Sąd Rejonowy w Obornikach
  4. Sąd Rejonowy w Nakle n.Notecią
  5. Sąd Rejonowy w Brzezinach
  6. Sąd Rejonowy w Rykach
  7. Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze
  8. Sąd Rejonowy w Lwówku Śląskim
  9. Sąd Rejonowy we Wschowie
  10. Sąd Rejonowy w Miastku.

Poniżej znajdą Państwo pełną treść projektu wraz z uzasadnieniem.

Pt., 28 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka