Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O spotkaniu z Ministrem Zdrowia, finansach samorządowych i bieżących problemach powiatów podczas wideokonferencji Zarządu ZPP

O spotkaniu z Ministrem Zdrowia, finansach samorządowych i bieżących problemach powiatów podczas wideokonferencji Zarządu ZPP .

9 grudnia w formie zdalnej odbyła się kolejna wideokonferencja Zarządu Związku Powiatów Polskich. Spotkaniu przewodniczył Prezes Zarządu ZPP Andrzej Płonka. Starostowie omówili sprawy najistotniejsze dla funkcjonowania powiatów. Przede wszystkim były to kwestie systemu opieki zdrowotnej, finansów samorządowych i nowo obowiązujących przepisów.

Sprawy bieżące istotne dla funkcjonowania samorządów zreferował zastępca dyrektora Biura ZPP, Grzegorz Kubalski.
Pierwszą poruszoną kwestią był dokonany podział środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 8 grudnia nastąpiło rozdysponowanie 4,5 mld zł, natomiast pozostałe 1,5 mld zł czeka na rozdzielenie. Zgodnie z informacjami, konkursowe rozdzielenie tych środków ma nastąpić jeszcze w tym roku. Jednocześnie zaapelowano do starostów o monitorowanie powyższej sytuacji.
Kolejną poruszoną sprawą były nowe przepisy, które weszły w życie od 5 grudnia, a które zezwalają na jazdę samochodem bez konieczności wożenia ze sobą prawa jazdy. Związek Powiatów Polskich wnioskował wcześniej do premiera, by przesunąć w czasie wejście w życie tych przepisów, ze względu na niedostateczne przygotowanie do ich obowiązywania. Niestety apel pozostał bez odpowiedzi, a przepisy weszły w życie. Utrudnienia dotyczą tego, iż przepis będzie działał na bazie Centralnej Ewidencji Kierowców 1.0., która nie została zweryfikowana z bazami lokalnymi. W praktyce oznacza to błędne dane w Centralnej Ewidencji Kierowców dla ok. 150 tysięcy kierowców. To z kolei oznacza dodatkowe zadania dla wydziałów komunikacji.
Grzegorz Kubalski mówił też o problematyce Domów Wczasów Dziecięcych. Zmiany dotyczące tego typu placówek edukacyjnych są niezbędne. Propozycja płynąca w tym zakresie z MEN sprowadzała się de facto do likwidacji Domów Wczasów Dziecięcych rękami poszczególnych powiatów.
Inną niezwykle istotną dla samorządów kwestią są finanse. 10 grudnia w Senacie ma odbyć się dyskusja na ten temat, natomiast 11 grudnia zaplanowano spotkanie z Ministrem Finansów, podczas którego korporacje samorządowe zgłoszą najistotniejsze problemy w tym zakresie. Jeśli chodzi o powiaty, będzie to głównie temat sytuacji finansowej szpitali powiatowych.
Wspomniano także o konsultacjach Narodowego Programu Szczepień.

Z kolei mec. Bernadeta Skóbel przekazała informacje płynące po spotkaniu Zespołu ds. Zdrowia oraz po spotkaniu z wiceministrem zdrowia. Istotna kwestia dotyczy pomocy społecznej – od miesiąca toczą się bowiem prace legislacyjne nad zmianą ustawy o pomocy społecznej. Jedna z zaproponowanych zmian dotyczyła zmiany zasad finansowania placówek wsparcia dziennego dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Są to placówki z reguły prowadzone przez powiaty a ich finansowanie pochodzi z dotacji celowej. Zmianą zaproponowaną przez ministerstwo było, aby JST mogły współfinansować to zadanie z własnych środków. ZPP nie zgodziło się na takie rozwiązanie, gdyż mogłoby to skutkować zmniejszeniem finansowania ze strony państwa. Podczas spotkania Zespołu ds. Zdrowia ZPP podjął też sprawę finansowania przez samorządy warsztatów terapii zajęciowej.

Sprawą niepokojącą jest wdrożenie wyroku TK dotyczącego tego, że JST nie są zobowiązane do pokrywania ujemnego wyniku finansowego swoich szpitali jeśli zła sytuacja finansowa wynikała z przyczyn niezależnych od tego podmiotu. Prawodawca otrzymał 18 miesięcy na dostosowanie stanu prawnego do wyroku. Termin mija w maju 2021 roku. Niestety wygląda na to, że Ministerstwo Zdrowia nie podjęło żadnych kroków ku temu, żeby zmienić ustawę. Podczas spotkania nie padły też deklaracje dotyczące dalszego losu sieci szpitali. Spotkanie Zespołu dotyczyło także kwestii psychiatrii. Istnieje pomysł zgodnie z którym w powiatach będą funkcjonowały centra zdrowia psychicznego. Ogromnym problemem jest jednak brak personelu. Natomiast w kwestii stwierdzania zgonów – poruszanej wielokrotnie podczas posiedzeń Zarządu ZPP – ministerstwo nie przedstawiło żadnych rozwiązań. Prawdopodobnie będzie rosła presja na starostach, aby wyznaczali lekarzy do stwierdzania zgonów.

Podczas wideokonferencji omówiono również problemy związane z funkcjonowaniem tzw. szpitali covidowych.

Czw., 10 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska