Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gminom uzdrowiskowym grozi katastrofa?

Gminom uzdrowiskowym grozi katastrofa? fotolia.pl

Sytuacja finansowo-gospodarcza gmin uzdrowiskowych w Polsce jest bardzo trudna – to główne przesłanie z walnego zgromadzenia członków Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

Z zebranych danych widać obniżone wpływy z PIT o około 9% licząc narastająco od początku roku, a straty z tytułu braku wpływów z opłaty uzdrowiskowej sięgają aż 70-90%. Opłata ta jest przeznaczona na utrzymanie zieleni, rabat kwiatowych, parków, fontann, deptaków, promenad, tężni i publicznych miejsc rekreacji oraz na realizację innych kosztownych zadań uzdrowiskowych. Jest też przeznaczona na realizację inwestycji uzdrowiskowych.

Kilka gmin uzdrowiskowych znalazło się w tzw. „czerwonych strefach” – ich sytuacja jest znacznie gorsza. Dla gmin tych oznacza to  dalsze kłopoty, po lockdownie gminy te powoli zaczęły wychodzić z kryzysu. Dzisiaj dodatkowo zmagają się z kryzysem wizerunkowym, który będzie  trudny do odrobienia w krótkiej perspektywie czasu.

Uczestnicy Walnego Zebrania Członków SGU RP zdecydowali o kolejnym wystąpieniu do rządu w sprawie konkretnego wsparcia finansowego dla gmin uzdrowiskowych. Zebrani zdecydowali także o przeznaczeniu dodatkowych środków finansowych na promocję uzdrowisk oraz kreowanie prawdziwego wizerunku uzdrowisk w mediach.

Źródło: SGURP

Pt., 28 Sp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek