Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Postulat odejścia od gospodarki opartej na węglu. Można podpisywać list otwarty do Premiera

Postulat odejścia od gospodarki opartej na węglu. Można podpisywać list otwarty do Premiera fotolia.pl

Opieranie gospodarki kraju na węglu rodzi wiele problemów ekonomicznych, społecznych i przede wszystkim ekologicznych. „Premier i Rząd powinien niezwłocznie ogłosić decyzję o kierunkowej dacie odejścia od paliw kopalnych w energetyce i gospodarce deklarując neutralność klimatyczną, tak jak pozostałe kraje UE” – czytamy w liście otwartym zaadresowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.

Inicjatorem listu otwartego jest obywatelska grupa do spraw sprawiedliwej transformacji. Chodzi o zaapelowanie do polskiego rządu, by na czas podjął odpowiednie decyzje. Polska gospodarka wciąż węglem stoi, mimo że już dwanaście rządów Unii Europejskiej zadeklarowało termin odejścia od węgla i wprowadza scenariusze alternatywne, zaś trzy państwa wykluczyły węgiel ze swojego miksu zupełnie (Austria, Belgia i Szwecja).

Problemy wynikające z opierania krajowej gospodarki na węglu jeszcze dobitniej zostały zaakcentowane w czasie epidemii koronawiusa. W liście podkreślone natomiast zostało, że transformacja w kierunku neutralności klimatycznej jest szansą na nowe technologie i zielony rozwój gospodarczy, hamujący zmiany klimatyczne i katastrofalne niszczenie gatunków i przyrody.

Polska nie ma wciąż wyznaczonej daty odejścia od węgla, a regiony nie mają jeszcze gotowych planów rozwoju i terytorialnych planów  transformacji. Stąd apel do premiera o jak najszybsze podjęcie decyzji co do kierunkowej daty odejścia Polski od paliw kopalnych w energetyce i gospodarce.

List otwarty może zostać podpisany przez każdą zainteresowaną osobę. Jego treść można znaleźć tutaj.

Wt., 23 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn