Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Koronawirus a informacje w BIP

Koronawirus a informacje w BIP fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Związku Miast Polskich w sprawie dostępu obywateli do informacji ponieważ w stanie epidemii dostęp do urzędów miast i gmin jest ograniczony. W związku z tym szczególnie ważne jest aby informacje zamieszczane na Biuletynie Informacji Publicznej były jak najbardziej aktualne.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają wnioski obywateli dotyczące problemu z dostępem do aktualnych informacji o władzach, strukturze oraz danych kontaktowych zamieszczanych przez jednostki samorządu terytorialnego w Biuletynach Informacji Publicznej.

Biuletyn Informacji Publicznej został stworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznych obywatelom i w ten sposób zagwarantowania obywatelom konstytucyjnego prawa do informacji publicznej. W stanie epidemii dostęp obywateli do urzędów miast i gmin jest ograniczony. Wynika to zarówno z wprowadzonych ograniczeń jak i ze zmian, które wpływają na życie obywateli. Wielu obywateli, zwłaszcza osoby starsze i w grupie wysokiego ryzyka, może obawiać się wizyty w urzędzie w związku z wyższym prawdopodobieństwem zakażenia.

Dlatego informacje umieszczanie w BIP powinny być jak najbardziej aktualne, szczególnie w zakresie możliwości załatwienia spraw w trybie online oraz telefonicznie.

Źródło: RPO

Czw., 11 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek