Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZPP interweniuje w sprawie przesunięcia terminu na przedłożenie organowi stanowiącemu raportu o stanie JST

ZPP interweniuje w sprawie przesunięcia terminu na przedłożenie organowi stanowiącemu raportu o stanie JST .

Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich zwrócił się do Wicepremier Jadwigi Emilewicz z prośbą o uwzględnienie w projekcie nowej ustawy covidowej przesunięcia terminu na przedłożenie raportu o stanie JST. Do tej pory bowiem żaden przepis nie przesunął terminu na przedstawienie raportu przez organ wykonawczy a ten mija 31 maja.

Zgodnie z art. 30a ust. 4 ustawy o samorządzie powiatowym rada powiatu rozpatruje raport podczas sesji, na której podejmowana jest uchwała rady powiatu w sprawie udzielenia lub nieudzielenia zarządowi absolutorium. Jednak art. 15zzh ust. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w związku z wydaniem przez Ministra Finansów rozporządzenia z dnia 31 marca 2020 roku w sprawie określania innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji, o 60 dni przesunął się termin na podjęcie przez organy stanowiące JST uchwał w sprawie absolutorium. Termin na przedstawienie samego raportu nie został jednak przedłużony.

Mając na uwadze, że raport o stanie JST zawiera informacje również odnoszące się do sytuacji finansowej jednostki, Prezes Zarządu ZPP Andrzej Płonka zwrócił się o odpowiednie wydłużenie terminu na opracowanie raportu. Zapewni to bowiem spójność raportu ze sprawozdaniami obrazującymi sytuację finansową samorządu.  

Pon., 27 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska