Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podczas wideokonferencji Zarząd ZPP przedyskutował najważniejsze kwestie

Podczas wideokonferencji Zarząd ZPP przedyskutował najważniejsze kwestie .

21 kwietnia odbyło się wirtualne spotkanie Zarządu Związku Powiatów Polskich. Uczestnicy wideokonferencji poruszyli kwestie planowanych działań Ministerstwa Cyfryzacji odnośnie elektronizacji administracji, omówili najważniejsze zmiany prawne dotyczące funkcjonowania powiatów w związku z epidemią a także omówili najistotniejsze sprawy bieżące.

Wideokonferencji przewodniczył Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich Andrzej Płonka. Na samym początku Zastępca Dyrektora Biura ZPP Grzegorz Kubalski przybliżył planowane działania Ministerstwa Cyfryzacji odnośnie elektronizacji administracji. Działania te są szczególnie istotne w sytuacji konieczności pracy zdalnej, z którą mamy obecnie do czynienia. Zaznaczył, że działania w kierunku tworzenia narzędzi dla jednostek samorządu terytorialnego zostały zintensyfikowane. W najbliższym czasie testowana będzie chmura danych, będą także prowadzone prace nad dostępnością stron internetowych. Powiaty będą mogły włączyć się w akcję testowania i kształtowania nowego systemu. Grzegorz Kubalski poinformował również powołaniu przez Ministerstwo Cyfryzacji pełnomocnika, który będzie przekazywał ministerstwu informacje i potrzeby płynące od jednostek samorządu terytorialnego. Poruszona została także kwestia zdalnego nauczania – w związku z lawinową liczbą wniosków o nauczanie indywidualne, powstał pomysł, aby zmienić model nauczania indywidualnego poprzez przeniesienie go na grunt zdalny. W tej kwestii Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało podjęcie rozmów z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Grzegorz Kubalski wraz z Bernadetą Skóbel zaprezentowali również główne zmiany prawne dotyczące funkcjonowania powiatów w warunkach stanu epidemii Covid-19. Sytuacja jest na tyle dynamiczna, że często ustawy dotyczące działalności samorządu powiatowego zmieniają swoją treść zanim jeszcze zaczną obowiązywać. Eksperci Biura Związku Powiatów Polskich starają się na bieżąco opisywać pojawiające się zmiany. Powstaje też specjalna publikacja autorstwa pracowników Biura ZPP dotycząca zdalnego świadczenia usług publicznych. Publikacja ta, dostępna w formie elektronicznej, będzie pomocna w codziennym funkcjonowaniu w obecnych okolicznościach. Bernadeta Skóbel przybliżyła najważniejsze zmiany prawne dotyczące funkcjonowania wydziałów komunikacji, dodatkowych środków na obsługę zadań powiatowych urzędów pracy a także funkcjonowania domów opieki społecznej.

Ostatnią częścią wideokonferencji Zarządu ZPP była dyskusja i wymiana doświadczeń pomiędzy starostami na temat kwestii bieżących. Za najistotniejsze uznali kolejny raz powracającą sprawę koronerów – w dobie koronawirusa lekarze nie chcą bowiem jeździć stwierdzać zgony. Za ogromny problem została oczywiście uznana sytuacja szpitali powiatowych i ich niedofinansowania. Dyskusja toczyła się także wokół zadań przekazywanych przez wojewodów odnośnie tworzenia miejsc kwarantanny. Poruszono też sprawę stanowiska Związku Powiatów Polskich, jakie zostało przesłane do Ministerstwa Infrastruktury (w sprawie funkcjonowania wydziałów komunikacji) i Ministerstwa Obrony Narodowej (w sprawie odpowiedzialności za kryzys w domach pomocy społecznej). ZPP zdecydowanie sprzeciwiło się obarczaniu samorządów winą za kryzys w DPS-ach.

Starostowie wymienili się również doświadczeniami w kwestii radzenia sobie z trwającą epidemią i opowiedzieli o sytuacji w poszczególnych powiatach.

Śr., 22 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska