Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Skutki błędnego pouczenia

Skutki błędnego pouczenia fotolia.pl

W sytuacji, gdy decyzja zawiera pouczenie o prawie złożenia odwołania, lecz nie wskazuje terminu, w jakim odwołanie może zostać złożone, należy mówić o błędnym pouczeniu strony co do prawa odwołania, a takie pouczenie nie może szkodzić stronie. Jeżeli więc odwołanie zostało na skutek niepełnego pouczenia wniesione z opóźnieniem, organ odwoławczy winien je rozpoznać merytorycznietak brzmi teza wyroku WSA w Białymstoku z dnia 18 marca 2020 r., sygn. akt: I SA/Bk 733/19.

Pouczenie o trybie złożenia odwołania powinno stanowić element każdej decyzji. Wynika to jednoznacznie z treści art. 107 § 1 pkt 7 Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z tym przepisem decyzja zawiera m.in. pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie oraz o prawie zrzeczenia się odwołania i skutkach zrzeczenia się odwołania. Pouczenie to stanowi jedną z gwarancji prawa podmiotowego jednostek do odwołania (art. 78 Konstytucji RP). Organ - w ramach realizacji obowiązku informowania z art. 9 - zobowiązany jest poinstruować w sposób szczegółowy adresata aktu o możliwości i trybie jego zaskarżenia, terminie wniesienia środka prawnego i organie właściwym do jego rozpoznania oraz o wymogach formalnych, które musi spełniać ten środek prawny.

Ten wymóg realizuje standardy demokratycznego państwa prawnego w postępowaniu administracyjnym. Jego naruszenie przez organ powinno być więc traktowane jako uniemożliwienie jednostce korzystania z prawa podmiotowego w zakresie prawa do odwołania. To naruszenie może przybrać formę: braku pouczenia (niepełnego) albo błędnego pouczenia.

Czw., 30 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka