Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Koronawirus: Samorządy mogą liczyć na wsparcie ze strony Komitetu Regionów

 Koronawirus: Samorządy mogą liczyć na wsparcie ze strony Komitetu Regionów fotolia.pl

W dobie zmagania się z ogólnoświatową epidemią koronawirusa, konieczne jest wsparcie dla lokalnych i regionalnych gospodarek. W tej sytuacji plan działania mający na celu wparcie samorządów stworzył Europejski Komitet Regionów. Powstanie platforma, na której lokalne społeczności będą wymieniały informację i potrzeby. Takie rozwiązanie ma też ułatwić realną ocenę środków płynąć z UE na walkę z wirusem.

Wzajemne wsparcie lokalnych społeczności jest niezwykle ważne w tym trudnym czasie, a ułatwić je ma stworzona przez KR platforma. Dzięki niej lokalni i regionalni przywódcy będą w stanie sprawnie się komunikować i dzielić swoimi potrzebami. Dzięki narzędziu także członkowie Komitetu Regionów będą mogli na bieżąco śledzić funkcjonowanie polityki w terenie i zgłaszać uwagi do wdrożonych już działań europejskich. Platforma ułatwi też dostęp do informacji na temat dostępnych środków UE i możliwości finansowania.

Oficjalny plan pomocy został zatwierdzony przez Konferencję Przewodniczących Komitetu Regionów. W dokumencie wskazano na absolutną konieczność ochrony lokalnych i regionalnych gospodarek. Zaapelowano o wsparcie UE dla lokalnych przedsiębiorstw i osób, które w wyniku pandemii straciły pracę. Zwrócono się do UE o wsparcie indywidualnych potrzeb regionalnych strategii ożywienia gospodarczego. Wezwano do pilnego zwiększenia wsparcia samorządów w ramach unijnego mechanizmu nadzwyczajnego w dziedzinie zdrowia. Szczególne znaczenie będzie tu mieć koordynacja dostaw wyrobów medycznych na terenie Unii Europejskiej.

Platforma zapewni też władzom lokalnym niezbędną wiedzę w zakresie antykryzysowych środków unijnych. Będzie to niezbędne wsparcie samorządów w kwestii opieki zdrowotnej, gospodarki i działań socjalnych.

- Samorządowcy podejmują nadzwyczajne starania w walce z pandemią. W tych trudnych czasach musimy się wykazać solidarnością i działać odpowiedzialnie. Wielu przewodniczących regionów i burmistrzów zwróciło się do mnie o utworzenie platformy, która umożliwi komunikowanie potrzeb, dzielenie się informacjami zwrotnymi i pomysłami oraz opracowywanie wspólnych rozwiązań - stwierdził Apostolos Dzidzikostas, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów.

Śr., 1 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska