Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Europejski Znak Jakości Zarządzania w JST – ruszyły zgłoszenia!

Europejski Znak Jakości Zarządzania w JST – ruszyły zgłoszenia! .

Do 27 marca można przesyłać zgłoszenia do drugiej edycji Europejskiego Znaku Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym. Zgłoszenia przyjmowane są przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego.

Dwanaście – tyle zasad dobrego zarządzania powinien spełniać w swojej codziennej pracy urząd gminny czy powiatowy, który chce uzyskać Europejski Znak Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym (European Label of Governance Excellence, w skrócie ELoGE). Znak ELoGE to bezpłatny europejski certyfikat oceny jakości zarządzania w samorządzie terytorialnym. Opiera się na weryfikacji przestrzegania przez zgłoszoną jednostkę samorządową dwunastu zasad dobrego zarządzania określonych przez Radę Europy i promowanych w wielu państwach członkowskich. Akredytację od Rady Europy na przyznawanie tego znaku w Polsce otrzymała w 2018 roku Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego.

Tym, co wyróżnia ELoGE na tle innych certyfikatów samorządowych jest zachęta do samodoskonalenia. Znak przyznawany jest jedynie na dwa lata jednostkom samorządowym, które ocenią swoje działania, przeprowadzą badania wśród mieszkańców oraz pracowników i radnych, a także zbiorą dokumentację pozwalającą na sprawdzenie, czy samoocena jest uzasadniona. Dzięki porównaniu własnych osiągnięć ze szczegółowymi wskaźnikami dwunastu zasad zarządzania, urzędy zyskują punkt odniesienia dla swojej pracy. Mogą nie tylko potwierdzić jakość, lecz także zyskać rozpoznawalność jako nowoczesne urzędy, nastawione na podnoszenie standardów.

- Wspieranie dobrego, efektywnego zarządzania w samorządach to jeden z najistotniejszych elementów misji Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego – podkreśla Cezary Trutkowski, prezes zarządu FRDL – wierzymy, że w roku samorządności szczególnie ważne jest pokazanie wysokich standardów, które polskie samorządy spełniają w codziennej pracy. Dlatego zapraszamy do udziału wszystkie gminy i powiaty, którym leży na sercu podnoszenie jakości lokalnej samorządności.

To już II edycja Europejskiego Znaku Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym w Polsce. Podczas I edycji w 2018 roku znak ELoGE otrzymało dziewięć urzędów samorządowych.

Chcąc wziąć udział w konkursie, jednostka samorządu terytorialnego powinna:

  •        Wypełnić ankietę zgłoszeniową
  •        Wypełnić internetową matrycę samooceny jst (wypełnia pracownik JST)
  •        Zapewnić wszystkie ankiety przez odpowiednią grupę mieszkańców oraz radnych i pracowników urzędu (ankieta dla każdej z grup)
  •        Publicznie zaprezentować wyniki samooceny
  •        Spełnić kryteria określone w regulaminie programu

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.frdl.org.pl/eloge

Czw., 12 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn