Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządowe uchwały „anty- LGBT” są sprzeczne z prawem UE

Samorządowe uchwały „anty- LGBT” są sprzeczne z prawem UE fotolia.pl

Rzecznik Spraw Obywatelskich wskazuje w pismach kierowanych do sadów administracyjnych, że uchwały samorządów o przeciwdziałaniu ideologii LGBT są sprzeczne z prawem europejskim. Bowiem naruszają one prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, wolność wypowiedzi oraz zakaz dyskryminacji ze względu na orientację i tożsamość płciową. Ponadto zniechęcają obywateli, którzy z taką ideologią się identyfikują do swobodnego przebywania na terenach, gdzie uchwały takie obowiązują.

W wielu gminach, powiatach, a także w niektórych województwach  samorządowych, obowiązują uchwały o przeciwdziałaniu „ideologii LGBT” – liczba tych uchwał wciąż rośnie. Stanowczo protestuje przeciw nim Rzecznik Praw Obywatelskich. Jest on przeciwny działaniom organów władzy publicznej, nakierowanym na piętnowanie i wykluczanie osób i grup z życia społecznego, a opartym na uprzedzeniach i stereotypach.

Rzecznik przypomina, ze każdy obywatel w Polsce jest chroniony przed dyskryminacją. Każde nierówne traktowanie ze względu na cechy osobiste wymaga reakcji niezależnego organu ds. równego traktowania, jakim jest RPO. Jako konstytucyjny organ stojący na straży praw i wolności człowieka i obywatela, Rzecznik ma kompetencję do wniesienia skargi do WSA w sprawie dotyczącej interesu ogólnego.

Dotychczas Adam Bodnar skierował do pięciu wojewódzkich sądów administracyjnych skargi na wybrane uchwały rad gmin o przeciwdziałaniu „ideologii LGBT”.  Wniósł o stwierdzenie ich nieważności - wobec sprzeczności z Konstytucją oraz Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

W ocenie Rzecznika uchwały te są: sprzeczne z konstytucyjną zasadą legalizmu, zgodnie z którą organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa, stanowią władczą dyspozycję dla organów wykonawczych gminy i innych organów podległych, do której formułowania rady gmin nie miały prawa, dyskryminują osoby nieheteronormatywne i transpłciowe, wykluczając je ze wspólnoty samorządowej oraz ograniczają prawa i wolności mieszkańców gminy – ich prawo do życia prywatnego i rodzinnego, wolność wypowiedzi, prawo do nauki, prawo do nauczania oraz prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami  w sposób bezprawny, gdyż ograniczenia tych praw i wolności mogą nastąpić tylko w ustawie.

Źródło: RPO

Pon., 9 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek