Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy za kwarantannę należy się wynagrodzenie? Kto za nie płaci?

Czy za kwarantannę należy się wynagrodzenie? Kto za nie płaci? fotolia.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystosował informację w sprawie uprawnień do świadczeń z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji. W związku z realnym zagrożeniem koronawirusem i wciąż jeszcze powracających z zagranicznych podróży (szczególnie Włoch i Tajlandii), kwarantanną mogą zostać objęci niektórzy pracownicy. Co w takiej sytuacji - czy należy się im wynagrodzenie? Kto ponosi koszt?

Zgodnie z przepisami państwowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie lub izolacji osoby przebywającej na terytorium RP, jeśli jest ona zakażona, chora na chorobę zakaźną albo podejrzana o zakażenie lub chorobę zakaźną lub miała styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego. Decyzja inspektora sanitarnego stanowi podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby na ogólnych zasadach.

Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek (np. pracodawcę) lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co ważne decyzję o zastosowaniu kwarantanny można dostarczyć pracodawcy lub ZUS już po zakończeniu kwarantanny.

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje również w sytuacji konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia szkoły lub przedszkola czy żłobka, do której uczęszcza dziecko.

Rodzic ma także prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, jeżeli powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wydał decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka. Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana analogicznie jak choroba dziecka. Oznacza bowiem niemożność wykonywania pracy przez jednego z rodziców dziecka w związku z koniecznością zapewnienia mu opieki.

Źródło: ZUS

Sob., 7 Mrz. 2020 0 Komentarzy
Patrycja Grebla-Tarasek
Redaktor Patrycja Grebla-Tarasek