Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Perły Samorządu 2020 – jakie tematy zostaną poruszone podczas tegorocznej edycji?

Perły Samorządu 2020 – jakie tematy zostaną poruszone podczas tegorocznej edycji? fotolia.pl

2 i 3 czerwca 2020 roku w Gdyni odbędzie się ogólnopolski kongres Perły Samorządu. To już czwarta edycja tego wydarzenia. Eksperci i przedstawiciele samorządów spotkają się, by rozmawiać o aktualnych problemach i projektowaniu rozwiązań dla przyszłego powodzenia gmin. 

Kongres to dwa dni praktycznych i rzeczowych rozmów na tematy, które są istotne z punktu widzenia samorządów.

Kwestie finansów w odniesieniu do samorządów będą obecne w każdym panelu i warsztacie. Jak aktywnie poszukiwać środków i na bieżące potrzeby i na rozwój? Czy konieczne są zmiany ustaw, czy też w obecnych ramach prawnych samorządy mogą sobie poradzić? Jeżeli tak to jak? Po jakie instrumenty finansowe sięgają dziś samorządy i jak działa ustawa o finansach publicznych? Czy przychody z podatków będą spadać, czy rosnąć? – Między innymi na te pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy kongresu.

Innym tematem, który znajdzie miejsce podczas wydarzenia są ceny prądu i zadania, które spoczywają na samorządach w sprawach gospodarki niskoemisyjnej, zmian klimatycznych i czystości środowiska. Podczas kongresu poszukiwane będą odpowiedzi na pytania o to, jakich instrumentów potrzebują gminy, by poradzić sobie z tymi wyzwaniami. Co zrobić, aby były one nie tylko formalnym wypełnieniem zobowiązań prawnych, ale przyniosły korzyści mieszkańcom? Uczestnicy będą mieli okazję, by zastanowić się, jak wyciągnąć praktyczne wnioski z finansowego, politycznego i społecznego kosztu zmian i jak przygotować się na kolejne lata.

Poruszony zostanie też temat demografii i tego, jak samorządy mogą na nią wpływać - nie tylko w kontekście znanej prawdy o starzejącym się społeczeństwie, a więc problemach z wyludnianiem, mniejszymi dochodami z podatków, ale za to zwiększającymi się potrzebami seniorów, które lokalne władze będą musiały spełnić. Poruszona zostanie kwestia tego, jak samorządy mogą wpływać na osiedlanie się na ich terenie ludzi młodszych i jak zarządzać migracjami.

Podczas kongresu wręczone zostaną wyróżnienia dla najlepszych gmin, włodarzy, skarbników i liderów dobrych praktyk. W tym roku przyznamy także wyróżnienia z okazji 30-lecia reformy samorządowej w Polsce.

Związek Powiatów Polskich jest partnerem kongresu Perły Samorządu.

Zgłoszeń na kongres można dokonywać drogą elektroniczną na stronie: https://www.gazetaprawna.pl/konferencje/perlysamorzadu2020/formularz.html

Sob., 1 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn