Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Poznaliśmy laureatów konkursu Dziennikarze Dla Klimatu

Poznaliśmy laureatów konkursu Dziennikarze Dla Klimatu .

12 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie już po raz siódmy przyznano nagrody w konkursie Dziennikarze Dla Klimatu. Wręczono również stypendia dla zdolnych młodych osób, którym bliskie są tematy ochrony naszego środowiska. Podczas tegorocznej gali przyznano także nagrody w kategorii Miasto Innowacji.

Zmiany klimatu stały się faktem. Świat mierzy się z problemami suszy, powodzi, gwałtownych nawałnic, czy brakiem zim. Dodatkowo świat stoi przed widmem wyczerpania się surowców, takich jak węgiel, gaz czy ropa. Dostęp do wody pitnej może być znacznie ograniczony. Niestety zmiany w globalnym systemie klimatycznym wiążą się ze szkodliwą działalnością człowieka – emisja szkodliwych gazów cieplarnianych powstaje w procesach przemysłowych, przy produkcji energii, w transporcie i rolnictwie. Aby nie dopuścić do całkowitej zagłady planety trzeba działać szybko i zdecydowanie. Dlatego tak ważne jest, by dziennikarze w rzetelny sposób informowali o postępujących zmianach a także sprowokowali do dyskusji nad tym, jak proces ten można zatrzymać.

Właśnie dlatego Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS przy ZG Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wraz z partnerami - Ambasada RFN w Polsce oraz Deutsche Bundesstiftung Umwelt (Niemiecka Fundacja Federalna Środowisko) organizują konkurs, w którym wyróżniani są dziennikarze podejmujący tę właśnie tematykę.

Galę wręczenia nagród rozpoczęło przemówienie J. Eks. Rolfa Nikela, Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce. Zaznaczył, że temat zmian klimatu coraz częściej pojawia się w mediach zarówno polskich, jak i niemieckich. Dzięki temu zwiększa się wrażliwość ludzi na te kwestie. Podkreślił, że cała Europa stara się podejmować kroki, by klimat był coraz lepszy. Odniósł się też do działań dziennikarzy – mówił, że ich praca na tym polu jest niezwykle ważna. – Zmiany klimatu to nie melodia przyszłości, ale fakt – mówił Ambasador.

Słowo powitalne wygłosiła też Cornelia Soetbeer, kierowniczka działu „Komunikacji środowiskowej i ochrony dóbr kultury” Deutsche Bundesstiftung Umwelt. Przytoczyła historię fundacji DBU, która założona prawie 30 kat temu cały czas zachowuje swoją niezależność polityczną, by pomagać zdolnym osobom w działaniach na rzecz poprawy klimatu. Od 1991 roku fundacja sfinansowała już prawie 10 tysięcy projektów, jednocześnie mocno angażując się zarówno w przyznanie nagrody Dziennikarze Dla Klimatu, jak i w program stypendialny. Cornelia Soetbeer podkreśliła, że przy przyznawaniu tegorocznej nagrody najważniejszymi tematami, które brane były pod uwagę była polityka energetyczna a także znaczenie miasta w kontekście zmian klimatu. – Za około 30 lat dwie trzecie ludzkości będzie zamieszkiwać miasta. Wiele zagadnień związanych z pogarszającym się klimatem koncentruje się właśnie na terenach miejskich. Nie można tego ignorować – mówiła. Jednocześnie zaznaczyła, że aby sprostać problemom, konieczna jest otwartość na innowacyjne rozwiązania – nie tylko innowacje technologiczne, ale też społeczne. Potrzeba nowych praktyk społecznych będzie zatem sporym wyzwaniem najbliższych lat. – To też duże wyzwanie dla dziennikarzy, by opisywali problemy zmian klimatu w sposób niezależny, by nie zostali wykorzystani przez różne grupy interesów – mówiła Soetbeer.

Co roku w konkursie przyznawane są także zagraniczne stypendia DBU dla młodych badaczy. O tym, jak ważne jest to przedsięwzięcie i jak wiele wnosi w działalność naukową i badawczą polskich absolwentów mówił prezes Zarządu Fundacji Środowisko dla Środowiska Karol Mrozik.

W czasie gali wręczenia nagród specjalny wykład wygłosił dr hab. Tomasz Aleksandrowicz, prof. Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, a temat wykładu były „Społeczne i polityczne konsekwencje zmian klimatycznych w kontekście wzrostu zagrożeń terrorystycznych”. Zdaniem profesora, spojrzenie Europejczyków na kwestię zmian klimatu jest bardzo europocentryczne. Należy jednak spojrzeć nieco dalej. Posłużył się przykładem Afryki, w której istnieje realne ryzyko braku wody. Zdaniem profesora, brak ten spowoduje nie tylko epokę wojen, ale też migracje na wielką skalę. Nawiązując do istniejącego już obecnie kryzysu migracyjnego starał się z kolei dowieźć, że gęsto zaludnione, a nawet przepełnione miasta są łatwiejszym celem dla terrorystów.

Jury obradujące nad przyznaniem tegorocznej nagrody Dziennikarze Dla Klimatu pracowali pod przewodnictwem prof. Macieja Nowickiego. W tym roku do oceny wpłynęły 162 prace – to o wiele więcej niż w latach poprzednich. Podczas tej edycji konkursu przyznano także nagrody w kategorii Miasto Innowacji.

Laureatami tegorocznego konkursu byli

Laureaci XXIII edycji programu stypendialnego:

  • Aleksandra Nitecka
  • Piotr Jachimowicz

 Laureaci konkursu Miasto Innowacji:

  • Wyróżnienie: Barbara Krawczyk „Przegląd Komunalny”
  • Nagroda specjalna: Piotr Kozanecki „Tygodnik Powszechny”

Laureaci nagrody Dziennikarze Dla Klimatu:

  • Wyróżnienie: Łukasz Wójcik „Polityka”
  • Wyróżnienie: Jakub Pawłowski „Dziennik Gazeta Prawna”
  • III nagroda: Monika Białkowska „Przewodnik Katolicki”
  • II nagroda: Zofia Jóźwiak, Julita Żylińska „Dziennik Gazeta Prawna”
  • I nagroda: Radosław Omachel „Newsweek”
Pt., 13 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska