Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Subwencja oświatowa 2020. Jest projekt

Subwencja oświatowa 2020. Jest projekt fotolia.pl

Resort edukacji opublikował projekt rozporządzenia o podziale części oświatowej subwencji na rok 2020. Przewiduje on m.in. nowe wagi i zmiany w niektórych dotychczasowych, także w oparciu o prognozę zapotrzebowania na zawody szkolnictwa branżowego. w projekcie ujęto również zmianę w liczeniu wskaźnika Di oraz zastosowane zostało nowe kryterium podziału subwencji, czyli sytuacja finansową JST.

MEN oszacowało standard A na 5.986 zł. Oznacza to jego wzrost w stosunku do roku 2019 o 7,5 proc. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, w kwocie subwencji oświatowej na rok 2020 zostały uwzględnione nowe zadania oświatowe oraz zmiany zakresu obecnych zadań oświatowych. Najważniejsze z nich to w opinii MEN: sfinansowanie skutków finansowych zmian liczby etatów nauczycieli oraz ich awansu zawodowego; sfinansowanie skutku na 2020 r. podwyżki wynagrodzeń nauczycieli, którą wprowadzono od dnia 1 września 2019 r.; przesunięcie środków w wysokość 12.225 tys. zł w związku z przejęciem szkół przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (5.116 tys. zł) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (7.109 tys. zł).

Projekt wraz uzasadnieniem i oceną skutków, a przede wszystkim z kluczowym załącznikiem można znaleźć tutaj. Materiał MEN będzie przedmiotem opinii zespołu ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a następnie na posiedzeniu plenarnym komisji. Przedstawicielom poszczególnych samorządów prosimy o przedstawiania swoich uwag do podziału subwencji odpowiednim korporacjom samorządowym, by ich eksperci mogli następnie przekazać uwagi środowiska samorządowego stronie rządowej.

Sob., 2 Lst. 2019 0 Komentarzy
Jarosław Komża
Redaktor Jarosław Komża