Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Informatyzacja korespondencji pomiędzy urzędami

Informatyzacja korespondencji pomiędzy urzędami fotolia.pl

Sieć Obywatelska - Watchdog Polska przygotowała raport na temat przepływu informacji i informatyzacji korespondencji pomiędzy podmiotami publicznymi.

We wrześniu 2018 roku Sieć wysłała do 314 starostw powiatowych w Polsce wniosek o informację publiczną:

  1. Czy starostwo powiatowe posiada wdrożony elektroniczny obieg dokumentów? (jeśli nie, proszę przejść do pytania nr 2).
  2. Czy jest to główna forma dekretacji dokumentów, czy tylko wspomagająca?
  3. Czy elektroniczny obieg dokumentów starostwa jest kompatybilny z platformą ePUAP?
  4. Czy wszystkie decyzje administracyjne w sprawach, których dotyczy art. 39 kpa, są doręczane w sposób wskazany w tym artykule: Koniec wymiany papierów między urzędami?
  5. Jeśli nie wszystkie ww. decyzje są przekazywane podmiotom publicznym za pomocą platformy ePUAP, to jakie względy organizacyjne/techniczne/inne stoją na przeszkodzie
  6. Czy starostwo kontaktowało się z ministerstwem cyfryzacji w celu usunięcia ww. przeszkód?

Na wniosek odpowiedziało 68% pytanych urzędów.

Choć z odpowiedzi wynika, że 80% zbadanych urzędów ma tzw. EOD czyli Elektroniczny Obieg Dokumentów (dokładnie 163 na 205 urzędów), to aż w 91% (148 na 163) z nich jest to tylko wspomagająca forma zarządzania dokumentami. Jedynie w 20 przypadkach był to główny kanał przesyłania dokumentów. Wygląda na to, że w polskich urzędach wciąż królują segregatory, teczki i sterty papierów.

A ile spośród tych 163 systemów EOD jest kompatybilnych z ePUAPem (Elektroniczną Platformą

Usług Administracji Publicznej)? Nie jest źle, bo aż 136 (83%). Z drugiej strony, jeśli urząd ma sprawnie obsługiwać elektroniczną wysyłkę decyzji administracyjnych, to podstawą w każdym urzędzie powinien być Elektroniczny Obieg Dokumentów kompatybilny z platformą ePUAP. A zatem, jeśli odnieść się do potrzeb badanej grupy, będzie to mniejszy procent - 66% badanych urzędów ma w ogóle szansę bez problemów wysyłać decyzje elektronicznie.

Robi to jednak jedynie 25% urzędów (52 na 205 zbadanych). Zatem zaledwie ćwierć realizuje wymogi ustawy, przesyłając drogą elektroniczną wszystkie decyzje administracyjne do innych urzędów.

Raport jest dostępny tutaj.

Śr., 10 Lp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska