Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ochrona gruntów rolnych i leśnych. Podsumowanie szkoleń ZPP

Ochrona gruntów rolnych i leśnych. Podsumowanie szkoleń ZPP fotolia.pl

Blisko 170 osób wzięło udział w ośmiu szkoleniach organizowanych przez Związek Powiatów Polskich na temat ochrony gruntów rolnych i leśnych.

Spotkania przeznaczone były dla pracowników wydziałów geodezji, kartografii i gospodarki nieruchomościami starostw powiatowych i miast na prawach powiatu. Odbyły się w starostwach powiatowych w: Oleśnicy, Nysie, Olkuszu, Lipsku, Siemiatyczach, Koninie, Człuchowie oraz Iławie.

Skorzystali z nich pracownicy samorządów zrzeszonych w Związku Powiatów Polskich. Udział w warsztatach był dla nich bezpłatnych. ZPP - z myślą o Członkach - regularnie organizuje praktyczne szkolenia z istotnych z punktu widzenia powiatów tematów.

Ochrona gruntów rolnych i leśnych to problematyka szczególnie istotna z powodu nieustającego rozwoju przemysłu oraz budownictwa mieszkalnego, ze zjawiskiem suburbanizacji na czele. Rekultywacja terenów po eksploatacji kopalin, czyli zagadnienie związane nieodzownie z tematem szkolenia, była przedmiotem kontroli NIK (wyniki zostały upublicznione 12 lutego 2019 r.). Z tego raportu wyłania się szereg różnych nieprawidłowości.

Warsztaty miały ma na celu z jednej strony przypomnienie podstawowych pojęć i rozwiązań, a z drugiej omówienie praktycznych problemów w oparciu o orzecznictwo sądów. Miały za zadanie ugruntowanie dotychczasowej wiedzy uczestników, a także jej poszerzenie. Cieszyły się zainteresowaniem i stanowiły doskonałą okazję do dyskusji na temat praktycznych problemów i wątpliwości urzędników pracujących w powiatach.

Szkolenia prowadził ekspert Związku Powiatów Polskich Bartłomiej Zydel.

- Szkolenia niejako otworzyły "puszkę Pandory". Dyskusji na temat kształtu obecnych przepisów – i postulatów ich zmian – nie dało się uniknąć. Z poszczególnych zagadnień największym zainteresowaniem cieszyły się kwestie związane z rekultywacją oraz problemy ze stosowaniem art. 11 ust. 2a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Szkolenia miały także walor w postaci platformy wymiany myśli – dzięki czemu uczestnicy mogli porównać swoje spojrzenie na konkretne rozwiązanie zawarte w ustawie. Pragnę podziękować wszystkim uczestnikom za aktywny udział w szkoleniach – i do zobaczenia! – mówi Dziennikowi Warto Wiedzieć Bartłomiej Zydel.

Czw., 11 Lp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska