Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak wojewoda interpretuje przepisy o raporcie o stanie JST

Jak wojewoda interpretuje przepisy o raporcie o stanie JST fotolia.pl

Związek Powiatów Polskich chce, aby w trybie pilnym zwołane zostało posiedzenie Zespołu ds. Ustrojowych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Miałoby być ono poświęcone przedyskutowaniu sposobu interpretacji przepisów dotyczących raportów o stanie jednostek samorządu terytorialnego przez wojewodów.

ZPP przywołuje stanowisko wojewody małopolskiego, z którego wynika, że w sprawie raportu o stanie powinny być zwołane dwie sesje – jedna na przedstawienie raportu druga przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, druga na jego rozpatrzenie, bądź jedna ale zwołana nie później niż 31 maja 2019 r.

W ocenie ZPP taki sposób procedowania sprzeczny jest zarówno z wykładnią językową, celowościową, jaki i systemową przepisów dotyczących raportu powiatu. Ponadto wykładnia przepisów ustaw ustrojowych przedstawiona przez wojewodę, zdaniem ZPP, może skutkować ograniczeniem prawa mieszkańców do udziału w debacie nad raportem o stanie powiatu oraz w przypadku organizacji dwóch sesji poświęconych raportowi zwiększyć ryzyko naruszenia przepisów dotyczących debaty nad raportem (zgodnie z ustawami ustrojowymi organ stanowiący rozpatruje raport, podczas sesji, na której podejmowana jest uchwała w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium organowi wykonawczemu).

Niedz., 19 Mj. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska