Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

V Europejski Kongres Samorządów już za nami. Wzięli w nim udział przedstawiciele ZPP

V Europejski Kongres Samorządów już za nami. Wzięli w nim udział przedstawiciele ZPP .

„Samorząd strategią dla przyszłości” to temat przewodni V Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbył się 8-9 kwietnia w krakowskim Centrum Kongresowym ICE.

Podczas EKS odbyło się ponad 80 wydarzeń, w tym bloki programowe, raporty, panele, warsztaty, wykłady i prezentacje podzielone na 13 ścieżek tematycznych, a także uroczysta gala. W sumie w wydarzeniu wzięło udział ponad 2000 osób. Wśród nich nie zabrakło przedstawicieli Związku Powiatów Polskich.

Prezes Zarządu ZPP i jednocześnie starosta bielski (woj. śląskie) Andrzej Płonka wziął udział w panelu „Ile państwa, ile samorządu w zarządzaniu ochroną zdrowia?”. Razem z innymi uczestnikami zastanawiał się nad odpowiedziami na takie pytania jak:

Jak daleko nam do samorządowej ochrony zdrowia? Czy to optymalny kierunek dla polskiego systemu? Ile centralizacji, ile decentralizacji w systemie zarządzania ochroną zdrowia? Model regionalizacji ochrony zdrowia – czy jesteśmy gotowi na rewolucję, czy pragmatyczny postęp? Regionalne polityki zdrowotne, czy samorządy maja narzędzia do ich realizacji? Czy Wojewódzkie Rady Zdrowia to nowe rozwiązanie – od konfliktu interesów do współodpowiedzialności za efekty zdrowotne. Jak koordynować politykę inwestycyjną.

W panelu „Nowa era zamówień publicznych – praktyka i perspektywy” udział wziął Ludwik Węgrzyn, prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich II i V kadencji. Uczestnicy dyskusji mówili o tym, że elektronizacja to przyszłość zamówień publicznych. Obowiązek udostępniania przez zamawiających dokumentów zamówienia w postaci elektronicznej, komunikacji elektronicznej między stronami postępowania oraz wymóg przyjmowania ofert i innych materiałów wykonawców składanych drogą elektroniczną wpłyną na jakość, transparentność, zmniejszenie kosztów i wzmocnienie konkurencyjności w zamówieniach publicznych. Projekt nowej ustawy Prawo zamówień publicznych wprowadza szereg rozwiązań sprzyjających efektywności i przejrzystości procesu wydatkowania środków publicznych.

Rudolf Borusiewicz, dyrektor Biura ZPP uczestniczył w panelu „Deaglomeryzacja – w poszukiwaniu zrównoważonego rozwoju”. Dyskutanci zastanawiali się, czy metropolia jest fundamentem rozwoju regionów i całych państw czy też realna jest dzisiaj jakakolwiek alternatywa. A może da się po doświadczeniach wielu ostatnich lat pokusić o stworzenie scenariusza rozwoju w większym zakresie akcentującego role peryferiów w procesie rozwoju gospodarczego i społecznego? Rudolf Borusiewicz wziął ponadto udział w rozmowie "Powiatów droga do sukcesu", która była częścią bloku tematycznego "Polityka samorządowa a partie polityczne. Czy autonomia to science fiction?".

Adam Krzysztoń, wiceprezes Zarządu ZPP, starosta łańcucki brał udział w panelu „Efektywna redystrybucja środków na ochronę zdrowia pomiędzy województwami. Nowe modele finansowania ochrony zdrowia na poziomie JST”. Była to okazja do zastanowienia się nad tym, czy algorytm podziału środków gwarantuje efektywne, zrównoważone zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych na terenie całego kraju? W jaki sposób dzielić środki budżetowe na zdrowie pomiędzy województwa? W jaki sposób dzielić środki budżetowe pomiędzy poszczególne sektory ochrony zdrowia oraz dyscypliny medyczne, aby wyrównać nierówności w obrębie całego kraju, jak i poszczególnych województw? Czy nie byłoby właściwsze byłoby dzielenie środków na większe makroregiony a nie na województwa? Jak analizować nierówności w dostępie do świadczeń? Jak powinno wyglądać kontraktowanie i finansowanie świadczeń: model centralny vs. model regionalny (Centrala Funduszu vs. Oddziały Wojewódzkie)? Innowacyjne modele finansowania ochrony zdrowia na poziomie regionu: regionalna dodatkowa składka zdrowotna, granty samorządu województwa dla POZ.

O tym, co mówiono podczas tegorocznego Kongresu przeczytać można także tutaj.

Pt., 12 Kw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska