Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZPP wspiera realizację zadań powiatów zakresie ochrony środowiska

ZPP wspiera realizację zadań powiatów zakresie ochrony środowiska .

Węgiel to nie jedyne polskie paliwo narodowe. W stanowisku przyjętym 3 kwietnia br. Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich wskazuje, jak można zabezpieczyć produkcję energii.

- Tylko węgiel – którego spalanie jest pozostaje w kolizji z polityką Unii Europejskiej – traktowany jest jako nasze jedyne narodowe paliwo. – ocenia ZPP.  I dodaje, że zapomina się lub lekceważy polskie paliwa takie jak odpady komunalne spalane w spalarniach, biogaz produkowany z ogólno pojętej frakcji biodegradowalnej, biomasę, energię słoneczną oraz wiatrową. Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego zasadne jest wsparcie lokalnych działań, zapewniających samowystarczalność energetyczną poszczególnych wspólnot.

Istotną jest, jak podkreśla ZPP, walka ze smogiem. Zanieczyszczenie powietrza wynika z tzw. niskiej emisji generowanej przez ruch samochodowy oraz ogrzewanie węglem lub odpadami prywatnych nieruchomości. Wiąże się z tym postulat usprawnienia działania Programu „Czyste Powietrze”, o co Związek Powiatów Polskich apeluje do władz centralnych. Proponuje także wprowadzenie zachęt fiskalnych w podatku od towarów i usług, które preferowałyby postawienie na źródła ciepła przyjazne środowisku. Zwraca uwagę na konieczność termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej. Koniecznym jest wzmocnienie kompetencji organów administracji publicznej pozwalające na wykrywanie i karanie tych, którzy generują niedopuszczalne albo nadmierne zanieczyszczenia zarówno do powietrza, gruntów jak i wód. Do efektywnego podejmowania wskazanych czynności niezbędne jest także doposażenie odpowiednich organów.

Związek dostrzega problem gospodarowania odpadami komunalnymi i przemysłowymi. W przypadku tych pierwszych znaczenia ma ich właściwe i składowanie. Nielegalne składowiska, ich samozapłony czy prowadzenie z naruszeniem przepisów i aktów administracyjnych, to poważne zagrożenie dla właściwego stanu środowiska. Dostrzegając projektowane zmiany legislacyjne w tym zakresie, ZPP podnosi konieczność zapewnienia samorządom odpowiednich środków na realizację zadań w tym obszarze – albowiem w części przypadków posiadacz odpadów może nie mieć ustanowionego zabezpieczenia lub owe zabezpieczenie może być niewystarczające do pokrycia kosztów usunięcia odpadów. - Wtedy to skutki finansowe podjętych przez organy działań będą musiały zostać pokryte z własnych środków pozostających na niezmienionym poziomie, co należy ocenić negatywnie. – czytamy w stanowisku.

W stanowisku Zgromadzenie Ogólne odnosi się także do rekultywacji gruntów. Apeluje o podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do uczynienia ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych bardziej czytelną oraz o adekwatne finansowanie zadań wynikających z tego aktu

Najwyższa Izba Kontroli w ramach kontroli realizowania przez starostów obowiązków nałożonych ustawą o ochronie gruntów rolnych i leśnych bardziej czytelną oraz o adekwatne finansowanie zadań wynikających z tego aktu.

Związek Powiatów Polskich podnosi konieczność zapewnienia finansowania usuwania azbestu – tak, aby osiągnąć efekty założone w „Programie Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032”. - Problem azbestu należy rozwiązać definitywnie. – zaznaczają starostowie.

Pt., 5 Kw. 2019 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska