Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zygmunt Frankiewicz – prezydent Gliwic i prezes Związku Miast Polskich o autonomii samorządowej

Zygmunt Frankiewicz – prezydent Gliwic i prezes Związku Miast Polskich o autonomii samorządowej na zdjęciu: Zygmunt Frankiewicz

Zygmunt Frankiewicz – prezydent Gliwic, niekwestionowany rekordzista, który pełni tę funkcję od 26 lat, weźmie udział w dyskusji o autonomii samorządów.

Podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów nie może zabraknąć  tematu  relacji na linii samorząd –  partie polityczne. Jednym z uczestników dyskusji na temat: Polityka samorządowa a partie polityczne. Czy autonomia to science fiction? będzie prezydent Gliwic i prezes Związku Miast Polskich.

Podczas zbliżającego się kongresu samorządowcy będą poszukiwać odpowiedzi na pytanie, czy skuteczne zarządzanie na szczeblu samorządu wymaga zaplecza politycznego, czy wręcz odwrotnie – może być ono balastem. Doświadczenie najdłużej urzędującego prezydenta miasta musi być bezcenne. Udział w dyskusji, prócz Zygmunta Frankiewicza potwierdzili także między innymi: Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego, Vít Rakušan, burmistrz miasta Kolín (Czechy) czy Elżbieta Bińczycka, przewodnicząca Unii Europejskich Demokratów.

Zygmunt Frankiewicz jest inżynierem, w 1979 roku ukończył studia na Politechnice Śląskiej, po których został pracownikiem naukowym tej uczelni (najpierw w Zakładzie Elektroniki Biomedycznej Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, następnie w Katedrze Podstaw Systemów Technicznych na Wydziale Organizacji i Zarządzania). W 1987 uzyskał stopień doktora nauk technicznych, w 1994 habilitował się w zakresie nauk technicznych.

Znakomita większość komentatorów zajmujących się tematyką samorządową pisząc o Zygmuncie Frankiewiczu podkreśla fakt, że w kwestii stażu – jako prezydent miasta –  pobija sam własne rekordy. Ale na podkreślenie zasługuje też szereg innych rekordów, jak choćby rekordowo niskie bezrobocie. W styczniu ub. roku w Gliwicach stopa bezrobocia wynosiła 3,7% i już wtedy mówiono, że osiągnęła rekordowo niski poziom, w lipcu było to zaledwie 3,3%, podczas gdy w województwie śląskim stopa bezrobocia wynosiła w analogicznym czasie około 4,5%. Kolosalne znaczenie miało w tym kontekście bez wątpienia powstanie Gliwickiej Strefy Ekonomicznej i zaoferowanie mieszkańcom miasta i całej aglomeracji, w skład której ono wchodzi, nowych miejsc pracy.

– Żeby miasto się rozwijało, trzeba wizji. Żeby wizję przekuć na rzeczywistość, trzeba konsekwencji – mówi prezydent Frankiewicz. Wizja, konsekwencja i czas zaowocowały. Na terenie dawnej kopalni Gliwice w ramach projektu „Nowe Gliwice” znalazły miejsce firmy z branży IT zatrudniające około 2,5 tysiąca pracowników. Na sukces Gliwic miała i ma wpływ także rosnąca branża logistyczna, dla której rozwojowym impulsem było wybudowanie autostrad A1 i A4, które łączą się w obrębie miasta.

Więcej na stronie Europejskiego Kongresu Samorządowego.

Patronat medialny nad tą inicjatywą sprawuje Dziennik Warto Wiedzieć.

Pt., 22 Mrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka