Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

REJA24 już 1 stycznia 2020 roku

REJA24 już 1 stycznia 2020 roku fotolia.pl

28 lutego br. w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odbyło się spotkanie w sprawie rejestru jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m. Ukończenie projektu i wdrożenie rozwiązania informatycznego planowane jest za 10 miesięcy.

Jak zauważył przedstawiciel resortu, przygotowując projekt od razu zakładano włączenie do współpracy interesariuszy, w tym reprezentantów JST.

W trakcie spotkania zaprezentowano stronę legislacyjną projektu (planowane zmiany w prawie) oraz główne założenia systemu teleinformatycznego. Podstawową regulacją jest ustawa z dnia 12 kwietnia 2018 roku o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24m.  Większość przepisów ustawy wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku, ale już teraz trwają prace nad stworzeniem technicznego narzędzia do rejestracji.

Koncepcja reformy powstała jako panaceum na szereg obecnie występujących problemów, m.in.:

  • przepisy dot. rejestracji są skomplikowane i nieprzejrzyste,
  • sam proces rejestracji jest skomplikowany,
  • jednostki ratownicze nie mają  dostępu do wszystkich niezbędnych im danych,
  • wymagania dot. jednostek morskich i śródlądowych są zróżnicowane.

Na mocy nowych przepisów rejestracja ma być prosta, szybka i tania, prowadzona wyłącznie w formie elektronicznej, wymogi dla jednostek morskich i śródlądowych mają być scharmonizowane. Dokument rejestracyjny będzie miał jeden wzór, a formą dokumentu rejestracyjnego będzie plastikowa karta. Wniosek będzie można składać w dowolnie wybranym miejscu rejestracji – umożliwi to ujednolicenie danych i weryfikację, jaka jest dokładna liczba tych jednostek w Polsce (obecnie nie jest możliwe ustalenie dokładnej liczby z uwagi na rozproszenie rejestracji). Wniosek będzie można złożyć elektronicznie przez ESP ePUAP. Administratorem systemu (rejestru) będzie – Urząd Morski w Szczecinie. Dostęp do rejestru będzie się odbywał online.

Dodatkowo, powstaną dwie aplikacje – jedna pozwalająca na weryfikację danych jednostki (analogiczna do pojazdów drogowych, bez danych osobowych), druga – na potrzeby dodatkowych informacji dla służb ratowniczych.

Wprowadzenie nowego rozwiązania zakłada obowiązek powtórnej rejestracji wszystkich jednostek (choćby były już zarejestrowane zarejestrowane), bowiem migracja danych z wszystkich organów rejestrujących obecnie byłaby technicznie niemożliwa. Do 1 lipca 2022 roku w nowym systemie powinny się zarejestrować wszystkie jednostki.

Proces rejestracji będzie się odbywał poprzez wypełnienie przez osobę rejestrującą wszystkich informacji z wniosku. Dane wprowadzone będą przesyłane do rejestru w czasie rzeczywistym. Konieczne będzie wykonanie skanów i załączenie ich do odpowiednich formularzy w systemie. Całość dokumentacji dot. rejestracji będzie prowadzona w postaci elektronicznej. Po złożeniu wniosku, wnioskodawca otrzyma zaświadczenie, które umożliwi mu korzystanie z jednostki do czasu otrzymania właściwego dokumentu (zaświadczenie ważne 30 dni).

Zaprezentowano również harmonogram realizacji projektu na 2019 roku – do maja br. ukończona zostanie dokumentacja techniczna i funkcjonalna. Przed końcem lipca powstanie prototyp, do października - implementacja systemu i opracowanie materiałów szkoleniowych i e- learningowych. Do końca października przewidziano testowanie systemu, potem stabilizacja i od 1 stycznia 2020 roku, zgodnie z ustawą ruszy proces rejestracji jednostek w systemie.

Jak zaznaczyli przedstawiciele resortu, powodzenie reformy zależy w dużej mierze od osób rejestrujących, dlatego przedstawiciele ministerstwa liczą na ścisłą współpracę. By  wspomóc pracowników dokonujących rejestracji przewidziano szkolenia legislacyjne, materiały informacyjne i zunifikowane wnioski o rejestrację.

Sob., 2 Mrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka