Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu fotolia.pl

5 lutego, po raz 15 będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu, jest to świetna okazja, by dowiedzieć się lub przypomnieć sobie jak rozsądnie korzystać z sieci.

Hasło tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu to „Działajmy razem”. Jest to próba zwrócenia uwagi na potrzebę współpracy i zaangażowania wielu osób, z różnych środowisk w działania podnoszące bezpieczeństwo online. To również apel do rodziców i nauczycieli, jak i dostawców treści, czy usług internetowych, o wspólne działanie na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie.

Od 2005 r. organizatorem wydarzenia w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą NASK-PIB oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Jak co roku, organizatorzy Dnia Bezpiecznego Internetu, zachęcają lokalne ośrodki edukacyjne i kulturalne takie jak szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe, ale także firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia poprzez organizację lokalnych inicjatyw. Najważniejsze, aby dotyczyły bezpieczeństwa młodych internautów. Mogą to być zajęcia edukacyjne, happeningi, kampanie informacyjne, czy konkursy.

Inicjatywy można zgłaszać do końca lutego za pomocą elektronicznego formularza na stronie www.dbi.pl

Przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom, takim jak hejt, cyberprzemoc, uzależnienia, czy szkodliwe treści w sieci, wymaga zarówno profesjonalnego zaangażowania specjalistów, jak i uważnego kontaktu rodziców, nauczycieli i innych bliskich z dzieckiem.

Jednym z wydarzeń promujących ideę Dnia Bezpiecznego Internetu będzie konferencja „Dzień Bezpiecznego Internetu 2019”, która odbędzie się 5 lutego w Warszawie. Spotkanie otworzy minister cyfryzacji Marek Zagórski. Spotkanie adresowane jest do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych oraz praktyków pracujących z dziećmi. W trakcie konferencji wystąpią ponadto, m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar, prof. Jacek Pyżalski, Marcin Bochenek – dyrektor Pionu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego NASK oraz Łukasz Wojtasik – koordynator programu „Dziecko w Sieci” w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

W najnowszej edycji – cyklicznie prowadzonych przez NASK – badań polskich nastolatków, 32,5 proc. z tych, którzy doświadczyli przemocy w Internecie, zadeklarowało, że nie zawiadomiło o tym fakcie nikogo. To najczęściej wybierana odpowiedź. Do rodziców/ krewnych zwróciło się 21,9 proc. Nieco więcej szukało pomocy u przyjaciół i znajomych (24,3 proc.). Do nauczycieli zwróciło się zaledwie 8,2 proc. ofiar cyberprzemocy.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Pon., 21 St. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska