Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Unijny regulator energetyczny – osiągnięto porozumienie

Unijny regulator energetyczny – osiągnięto porozumienie fotolia.pl

19 grudnia 2018 roku przedstawiciele państw Unii Europejskiej zaakceptowali zmianę rozporządzenia ws. Agencji ds. Współpracy Regulatorów Energetyki (ACER). W czasie dwóch lat trudnych negocjacji Polskę reprezentowali przedstawicieli Ministerstwa Energii. Negocjacje dotyczące ACER pozostawały w cieniu dyskusji nad innymi elementami tzw. pakietu zimowego – jednak to właśnie Agencja będzie czuwać nad integracją wewnętrznego rynku energii w UE, dlatego tak ważne było wprowadzenie zmian w istniejących przepisach.

Jak podkreślił minister energii Krzysztof Tchórzewski: „Polska należała do państw konstruktywnie podchodzących do roli Agencji. Widzimy konieczność istnienia silnego organu współpracy regulacyjnej, ale pamiętamy też, że należy zachować równowagę pomiędzy interesami uczestników rynku energii z poszczególnych państw członkowskich UE. ACER pozostaje więc platformą dialogu krajowych regulatorów, ale nie staje się w stosunku do nich ciałem nadrzędnym.”.

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Energii, to jego przedstawicielom udało się przełamać widoczny na poziomie UE podział na grupę państw wspierających integrację i uzupełnienie kompetencji ACER oraz grupę zainteresowaną ograniczeniem możliwości działania Agencji.

Nowe przepisy rozporządzenia ACER mają poprawić wymiar regionalnej współpracy krajowych regulatorów energii. Ponadto wyposażą Agencję w narzędzia pozwalające na identyfikację nieprawidłowości na wewnętrznym rynku gazu ziemnego i energii elektrycznej w UE oraz umożliwią reagowanie na tego typu zjawiska.

Zgodnie z zasadą checks and balances, nadzór merytoryczny nad jej pracami niezmiennie będzie sprawować Rada Organów Regulacyjnych, składająca się z krajowych regulatorów. Oznacza to, że proces integracji wewnętrznego rynku energii pozostanie pod kontrolą organów regulacyjnych z państw UE. Wzmocnieniu ulegnie natomiast rola dyrektora, który wraz z Radą Administracyjną kieruje pracami organizacji. Zmiany te mają usprawnić proces decyzyjny w Agencji i poprawić komunikację pomiędzy organami ACER. 

Źródło: www.gov.pl

Śr., 26 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel