Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Związek metropolitalny a lustracja

Związek metropolitalny a lustracja fotolia.pl

Do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów. Projektowana ustawa jest reakcją Komisji do Spraw Petycji Sejmu RP na petycję skierowaną do Sejmu RP przez Fundację Centrum Analiz dla Rozwoju z siedzibą w Warszawie.

Komisja uznała przedłożoną petycje za zasadną. Celem projektowanej ustawy jest takie ukształtowanie przepisów, aby członkowie zarządu związku metropolitalnego a także skarbnik i sekretarz takiego związku mieli obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych na zasadach identycznych jak m.in. członkowie zarządu województwa oraz skarbnik województwa. Po uchwaleniu ustawy z dnia 9 marca 2017r. o związku metropolitalnym w województwie śląskim doszło do sytuacji, w której osoby pełniące istotne funkcje w instytucjach samorządu terytorialnego (a związek metropolitalny należy uznać niewątpliwie za taką instytucję) nie mają obowiązku składania oświadczeń lustracyjnych.

Obowiązek taki spoczywa natomiast na wielu osobach, pełniących funkcje w strukturach samorządu terytorialnego o znacznie mniejszym zakresie zadań i odpowiedzialności ( np. członkowie organu jednostki samorządu terytorialnego, organu związku jednostek samorządu terytorialnego oraz organu jednostki pomocniczej samorządu terytorialnego, której obowiązek utworzenia wynika z ustawy a także skarbnik województwa, powiatu lub gminy oraz sekretarz powiatu lub gminy).

Projektowana ustawa wprowadza obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych przez członków zarządu związku metropolitalnego oraz sekretarza i skarbnika takiego związku. Oświadczenia będą składane do właściwego wojewody.

Pt., 9 Lst. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk