Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O ulepszeniach w PPP

O ulepszeniach w PPP .

18 września 2018 r. na terenie PGE Narodowy w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Nowa rzeczywistość PPP”.

Jej organizatorem było Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

W wystąpieniu powitalnym minister Witold Słowik przybliżył działania prowadzone przez resort w związku z „Polityką rządu w zakresie rozwoju partnerstwa publiczno – prywatnego”. Rząd założył w Polityce PPP, że realizacja wskazanych w niej działań powinna przynieść wymierne efekty. Do końca 2020 r. :

  • powinno zostać zawartych 100 nowych umów PPP;
  • wartość inwestycji realizowanych w tej formule powinna wynieść co najmniej 5 proc. nakładów inwestycyjnych w sektorze publicznym;
  • 10 postępowań o wybór partnera prywatnego zainicjuje sektor rządowy;
  • 40 proc. wszystkich postępowań – rządowych i samorządowych ma zakończyć się sukcesem, tj. podpisaniem umowy PPP.

Z informacji przekazanych przez ministra wynika, że wzrasta liczba umów PPP. Witold Sowik zapewniał, że jeśli rząd zacznie sam realizować projekty w formule PPP, to także samorządy będą bardziej angażowały się w takie inwestycje. – Przykład idzie z góry – mówił minister.

Lilianna Bogusz, dyrektor Departamentu PPP w Ministerstwie omówiła zmiany prawne wprowadzone nowelą ustawy o PPP, które wchodzą w życie 19 września. I tak, podmiot publiczny przed wszczęciem postępowania w sprawie wyboru partnera prywatnego będzie miał obowiązek sporządzenia oceny efektywności realizacji przedsięwzięcia w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, w porównaniu do realizacji tego przedsięwzięcia w inny sposób, w szczególności przy wykorzystaniu wyłącznie środków publicznych. Dokonując oceny podmiot publiczny będzie uwzględniał w szczególności zakładany podział zadań i ryzyk pomiędzy podmiot publiczny i partnera prywatnego, szacowane koszty cyklu życia przedsięwzięcia i czas niezbędny do jego realizacji oraz wysokość opłat pobieranych od użytkowników, jeżeli takie opłaty są planowane, oraz warunki ich zmiany.

Podmiot publiczny będzie mógł wystąpić do ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego o opinię na temat zasadności realizacji przedsięwzięcia w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (tzw. certyfikacja).

Nowela wprowadza możliwość wyrażenia przez podmiot publiczny zgody na zawarcie umowy przez jednoosobową spółkę partnera prywatnego albo spółkę kapitałową, której jedynymi wspólnikami są partnerzy prywatni, a która została zawiązana właśnie w celu realizacji przedsięwzięcia. Warunki zgody podmiot publiczny określać będzie w pierwszym dokumencie, który udostępnia w postępowaniu o zawarcie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym. W sytuacji wyrażenia zgody, partner prywatny będzie ponosił odpowiedzialność solidarną ze spółką, za szkodę wyrządzoną podmiotowi publicznemu w skutek nieudostępnienia spółce zasobów, które wskazał w ofercie.

Innym zabezpieczeniem sytuacji prawnej podmiotu publicznego jest wprowadzana regulacja umożliwiająca, w przypadku gdy podmiot publiczny jest inwestorem, aby w umowie o partnerstwie publiczno-prywatnym wyłączano stosowanie wobec niego przepisów kodeksu cywilnego dotyczących odpowiedzialności inwestora za wynagrodzenie należne podwykonawcy. W takim przypadku podmiot prywatny powinien przed zawarciem umowy, poinformować podwykonawcę o wyłączeniu odpowiedzialności podmiotu publicznego, a odpowiedzialnym za wynagrodzenie podwykonawcy (jak inwestor) będzie spółka zawiązana w celu wykonania umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym albo partner prywatny

Ministerstwo podsumowało również działalność edukacyjną prowadzoną w związku z realizacją projektu „Rozwój PPP w Polsce” współfinansowanego ze środków  Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu POWER, w ramach której zorganizowano dotychczas szkolenia dla ponad 1200 osób i opublikowano materiały i broszury z informacjami na temat zrealizowanych projektów PPP. Partner projektu jest m.in. Związek Powiatów Polskich.

W trakcie konferencji odbyły się dwie debaty. Pierwsza,  podczas której eksperci - przedstawiciele sektora publicznego, prywatnego, instytucji finansujących oraz organizacji pozarządowych dyskutowali czy i pod jakimi warunkami nowelizacja ustawy wpłynie na rozwój rynku PPP w Polsce.

W drugiej zaś eksperci tj. przedstawiciele sektora publicznego, prywatnego oraz organizacji pozarządowych dyskutowali na temat tego, czy partnerstwo publiczno-prywatne może wpłynąć na lepszą jakość życia w miastach.

Sob., 22 Wrz. 2018 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska