Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna fotolia.pl

Resort finansów publicznych przedstawił do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Celem zmian jest wprowadzenie od początku 2019 r. ulgi w PIT do wysokości 53 tys. zł na termomodernizację domu. To dodatkowy instrument walki ze smogiem, obok tzw. premii termomodernizacyjnej i działań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Samorządy stracą 1,8 mld, budżet państwa zarobi 1 mld

Jak szacują urzędnicy departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów, z powodu nowej ulgi w PIT do budżetów JST wpłynęłoby rocznie mniej od 93 mln zł w pierwszym roku obowiązywania do 326 mln zł w roku dziesiątym. Łącznie w okresie dziesięciu lat dochody samorządów z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych zmniejszyłyby się o 1,8 mld zł. Z kolei budżet państwa na uldze zarobiłby w tym okresie 1 mld zł. Bowiem straciłby 3,7 mld zł w PIT, ale zyskałby 2,8 z tytułu wpływów z VAT.

Ulga w podatku

Istotą rozwiązania jest wprowadzenie zachęty podatkowej dla właściciela budynku mieszkalnego jednorodzinnego, będącego w stanie sfinansować przedsięwzięcie termomodernizacyjne bez udziału pieniędzy publicznych. Taka osoba będzie mogła odliczyć od dochodów (przychodów) wydatki związane z termomodernizacją. Adresatami ulgi są podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej, 19 proc. stawki podatku oraz opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Limit pomocy, zakaz łączenia z innym wsparciem, trzy lata na wykonanie prac, a przed tym obowiązkowy audyt

W projekcie zastrzeżono, że podatnicy, którzy korzystali z innej pomocy państwa na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, np. poprzez dotacje z programów realizowanych przez NFOŚiGW, w zakresie wydatków sfinansowanych z tych dotacji, nie będą objęci nową ulgą. Poza tym ma być wprowadzony się limit odliczenia. Odliczeniu od dochodu (podatku) będzie podlegać 23 proc. wydatków, przy czym ogólna kwota odliczeń nie będzie mogła przekroczyć 53 tys. zł, bez względu na liczbę realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych latach. Aby zmobilizować podatników do „nierozciągania w czasie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego” urzędnicy zaproponowali ograniczenie czasu jego realizacji do trzech kolejnych lat. Rodzaje wydatków termomodernizacyjnych, zakres wymagań technicznych usług, materiałów i urządzeń stosowanych przy realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych ma być określony przez ministrów budownictwa i ochrony środowiska. Z uwagi na cel ulgi termomodernizacyjnej, w projekcie zmian prowadzono wymóg, aby odliczeniu podlegały wyłącznie wydatki określone w audycie energetycznym. Bowiem tylko audytu daje gwarancję, że poniesione wydatki dadzą wymierny efekt termomodernizacyjny.

Z projektem można zapoznać się tutaj.

Sob., 1 Wrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża