Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Za subwencją ekologiczną

Za subwencją ekologiczną fotolia.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych wnioskuje o podjęcie prac legislacyjnych dotyczących ustanowienia subwencji ekologicznej dla gmin, których tereny objęte są ochroną obszarów naturalnych.

Jak przypomina w stanowisku z 6 lipca br., przedstawiciele samorządu terytorialnego od lat sygnalizują organom administracji państwowej pilną potrzebę rekompensowania gminom ujemnych następstw tworzenia na ich terenie obszarów objętych ochroną środowiska naturalnego. - Wielkość sygnałów pozostaje nadal niezauważona, a problem dotyczący całego kraju nadal nie jest rozwiązany – czytamy w stanowisku.

Tymczasem zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju (art. 5). O ocenie OPOS, obowiązek ten jest realizowany przez zapewnienie ochrony środowiska, jednak Państwo nie kieruje się przy tym zasadą zrównoważonego rozwoju. W celu prawidłowego wykonania obowiązków konstytucyjnych należałoby tak kreować politykę ochrony środowiska, aby rekompensować gminom posiadającym obszary chronione, posiadające z tego tytułu ujemne konsekwencje i tym samym zapewnić im warunki rozwoju zbliżone do tych, które pozostają pozostałe jednostki samorządu terytorialnego. Mechanizmem rekompensującym utratę dochodów mogłaby być subwencja ekologiczna.

Sob., 21 Lp. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska