Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowy minister cyfryzacji

Nowy minister cyfryzacji fot. mc.gov.pl

Prezydent Andrzej Duda 17 kwietnia 2018 r. roku powołał Marka Zagórskiego na stanowisko Ministra Cyfryzacji.

Marek Zagórski kieruje Ministerstwem Cyfryzacji od stycznia 2018 roku (jako sekretarz stanu). Do 17 kwietnia 2018 r., czyli do dnia nominacji, konstytucyjny nadzór nad resortem pełnił premier Mateusz Morawiecki. Zagórski podejmował decyzje w jego imieniu.

Dla resortu – już pod kierownictwem Marka Zagórskiego, jako konstytucyjnego ministra – najistotniejsze będzie dokończenie realizacji najważniejszych projektów.

W pierwszej trójce, na realizacji których nowy minister skupi się teraz najbardziej, są przede wszystkim: dowód z warstwą elektroniczną, dalsze prace nad rozbudową i usprawnianiem systemu CEPiK oraz skuteczna implementacja RODO na gruncie polskiego prawa.

Równolegle, Marek Zagórski chce pracować nad wdrożeniem sieci 5G. To jeden z elementów niezbędnych do realizacji „Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju”. Podobnie jak dalsze znoszenie barier dla inwestycji telekomunikacyjnych.

Dlatego też opracowaną już ministerialną strategię „5G dla Polski” Marek Zagórski chce po dalszych pracach wynieść na poziom rządowy.

W Ministerstwie Cyfryzacji nadal będą się toczyć prace nad aplikacją mObywatel, która umożliwia potwierdzanie tożsamości z wykorzystaniem telefonu komórkowego.

W resorcie szczególny nacisk położony zostanie także na ustawę, która upowszechni wykorzystywanie przez Polaków środków identyfikacji elektronicznej. Umożliwi łatwiejszy dostęp i logowanie do e-usług publicznych oraz zwiększy bezpieczeństwo w korzystaniu z usług komercyjnych.

Ministerstwo planuje także zintensyfikowanie prac nad systemem e-doręczeń, który umożliwi odbieranie i wysyłanie drogą elektroniczną oficjalnej korespondencji, a także budową portalu gov.pl, który docelowo powinien stać się dla Polaków „jedną bramą do administracji publicznej”.

Marek Tadeusz Zagórski urodził się 6 sierpnia 1967 roku w Kamieniu Pomorskim. Ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego (magister pedagogiki, 1993) i studium podyplomowe w zakresie bankowości i finansów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (2001).

Był redaktorem naczelnym tygodnika „Punkt Widzenia” (1991-93), kierował redakcją szczecińskiej telewizji kablowej TV Gryfnet (1993-95). Był prezesem zarządu Pomorskiej Stacji Radiowej (1995-98). W 1998 roku był pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Szczecina. Rok później pracował jako zastępca dyrektora w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W latach 2005-2006 oraz 2009-2015 był prezesem zarządu Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Zasiadał w zarządach i radach nadzorczych spółek prawa handlowego. Był członkiem Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Rady Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa i Komitetu Polityki Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Zagórski jest posłem na Sejm RP (IV i VIII kadencja). Był szefem gabinetu politycznego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (1999-2001), sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (2006-07), sekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa (2015-16), sekretarzem stanu w Ministerstwie Cyfryzacji (od 2016 roku). W ostatnim resorcie nadzorował m.in. prace departamentów: Prawnego, Kompetencji Cyfrowych, Polityki Geoinformacyjnej, Rozwoju Usług Cyfrowych i Otwartości Danych, Telekomunikacji, Zarządzania Danymi.

Źródło: www.gov.pl/cyfryzacja 

Czw., 19 Kw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska